terrorizem

Ditë zie në Serbi për terroristët, Rama: E papranueshme dhe e pajustifikueshme

Kryeministri Edi Rama mbajti një konferencë të përbashkët për media me homologun kroat, Andrej Plenkoviç, gjatë së cilës foli dhe për...

“Përgatita personalisht gjithçka më 24 shtator”, Radoiçiç: Arsyeja e sulmit

Milan Radoiçiç e ka pranuar se ka qenë në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator dhe se ka bërë të...

Kujtesa artistike e sulmeve terroriste të 11 shtatorit në filma

Sulmet terroriste të 11 Shtatorit 2001, jo vetëm që ndryshuan rrjedhën e historisë por lanë gjithashtu një gjurmë të pashlyeshme patën...

5 vite burg për muratorin e akuzuar për terrorizëm, përfiton gjykim të shkurtuar…

Gjykata e Posaçme ka dënuar me 5 vite burg Bledar  Zenelin, i akuzuar për terrorizëm. Për shkak të gjykimit të shkurtuar ai...

Navalny akuzohet për terrorizëm, kërcënohet me 30 vjet burg

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny, i cili është i burgosur, thotë se kundër tij ka nisur një hetim i ri,...

EMRI| Propagandë për vepra terroriste në Shqipëri, SPAK arreston të dyshuarin

GJKKO ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg” për shtetasin Gentian Çollaku, i cili po hetohet nga SPAK për nxitje...

Pesë persona akuzohen për terrorizëm në Kosovë

Prokuroria Speciale tha se ka ngritur aktakuzë ndaj pesë personave, që dyshohen se kanë kryer vepra të ndryshme terroriste dhe kundër...

Shkup, i mituri akuzohet për terrorizëm lidhur me kërcënimet me bomba në shkolla

Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut ka ngritur padi penale për veprën “terrorizëm” ndaj personi të mitur nga...

Zelensky akuzon Rusinë për ‘terrorizëm energjetik’

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky ka akuzuar Kremlinin se po i drejtohet “terrorizmit energjetik”, pasi trupat ruse kanë pak përfitime në...

Gjashtë të pandehur në gjyqin në Austri për sulmin terrorist të vitit 2020

Në Vjenë pritet të nisë një nga proceset më të shumëpritura gjyqësore në dy vitet e fundit. 6 persona do të ulen...

Rikthimi i raketave në Kiev, Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë akuza për terrorizëm

Pas sulmeve të mëngjesit të së hënës, Ukraina ndodhet në gatishmëri të lartë, pas bombardimeve të cilat prej disa muajsh nuk...

Fillon sot gjyqi për sulmin terrorist i vitit 2016 në Nicë

Në gjykatën speciale franceze për terrorizëm, fillon sot gjyqi i tetë personave të akuzuar se ndihmuan sulmuesin që futi një kamion...

U akuzua për nxitje terrorizimi, 30-vjeçari përlotet në gjykatë: Kam cituar Kuranin

Gjykata e Posaçme ka lënë në burg Bledar Zenelin, i arrestuar dy ditë më parë me akuzën e nxitjes së terrorizmit,...

Arrestohet një person për terrorizëm, thirrje pro ISIS në rrjetet sociale

SPAK ka arrestuar shtetasin Bledar Zeneli pasi dyshohet se shpërndante thirrje terroriste dhe nxitje të urrejtjes nëpërmjet rrjeteve sociale, në mbështetje...

Turqia kërkon ekstradimin e të dyshuarve për terrorizëm nga Suedia dhe Finlanda

Turqia do të kërkojë ekstradimin e 33 të dyshuarve për terrorizëm nga Finlanda dhe Suedia. Kjo kërkesë vjen pas një marrëveshjeje që...

Sulmi me 2 të vrarë në Norvegji terrorizëm islamik, thotë policia

Një 42-vjeçar është arrestuar dhe akuzuar për vrasje, tentativë vrasjeje dhe akte terroriste pas të shtënave në qendër të kryeqytetit të...