TOKA

Toka po kthehet në bombë me sahat, satelitët pushtojnë hapësirën

Nga përforcuesit e konsumuar të raketave deri te satelitët e shkatërruar të spiunazhit sovjetik, vëllimi i madh i mbeturinave hapësinore që lundrojnë mbi...

EMRI | Korrupsion me tokat, burg për ish-inspektorin e ATP

Gjykata e Posaçme (GJKKO) ka caktuar masën e sigurisë "Arrest me burg" për ish-inspektorin e Agjencisë së Trajtimit të Pronave (ATP),...

Zbulimi që ndryshon tekstet e gjeologjisë: Një bërthamë e fshehur në zemër të Tokës 

Shkencëtarët kanë zbuluar prova se bërthama e Tokës është ndoshta shumë më komplekse sesa mendohej më parë, gjë që mund të...

VIDEO| Ja si është transformuar Toka në 100 milionë vitet e fundit

Transformimi i Tokës në 100 milionë vitet e fundit ka qenë i pabesueshëm dhe kjo është komentuar shumë nga shkencëtarët. Edhe pse...

Pamjet që tregojnë fuqinë e tërmetit, toka çahet dhe krijon kanalin 200 m të gjerë

Për të kuptuar më mirë fuqinë e tërmetit shkatërrimtar që goditit Turqinë, Anadolu Agency, ka shpërndarë një video me dron nga...

Asteroidi “puth” tokën, ndër objektet që kanë kaluar më afër planetit ndonjëherë

Një asteroid i ka kaluar Tokës në një distancë shumë të afërt, madje më pranë dhe se disa satelitë. Asteroidi 2023 BU kaloi...

Toka dhe 5 apartamente, zbulohet pasuria e Alda Klosit

Euronews Albania ka mundur të sigurojë skedën e pasurive të paluajtshme të cilat disponohen nga zyrtarja Alda Klosi, e cila denoncoi...

Është zbuluar vrima e zezë më e afërt me Tokën

Astronomët kanë zbuluar vrimën e zezë më të afërt të njohur me Tokën, vetëm 1600 vjet dritë larg. Shkencëtarët raportuan sot se...

Zbulohen tre asteroidë afër Tokës, njëri prej tyre rrezik për planetin

Astronomët kanë pikasur tre asteroidë afër Tokës që nuk ishin zbuluar për shkak të shkëlqimit të diellit. Një nga asteroidët është...

Avokati Çefa: Problemet me tokat në bregdet prej ndryshimit të shpeshtë të ligjeve

Avokati Elvis Çefa deklaroi për “Review” në Euronews Albania se problemet me tokat në bregdet kanë ardhur prej ndryshimit të ligjeve...

“Toka e atij që e punon”, Rama tregon si bëhen regjistrimet nëse s’ka letra

Në një sërë raportesh dhe analizash të Ministrisë së Bujqësisë, mungesa e dokumentacioneve të pronësisë cilësohet si një prej pengesave kryesore...

EMRAT| Sekuestrohen pasuri me vlerë 8 mln € në Himarë, 24 urdhër-arreste

Prokuroria e Vlorës ka sekuestruar pasuri me vlerë 8 mln euro në Himarë, Dhërmi dhe Gjilekë. 24 masa sigurimi për “Shpërdorim detyre”...

Cilët janë ‘pronarët’ e Tokës?

Zbuloni njeriun që ka blerë më shumë tokë dhe zotëron më shumë prona private se kushdo tjetër. Masa totale e tokës përbëhet...

NASA: Një krater në hënë ka temperaturën e një dhome në Tokë 

NASA ka gjetur një krater në Detin e Qetësisë së Hënës, një nga detet hënore, në të cilin temperatura e ajrit...

13 mijë të vetëpunësuar më pak në 2021, fermerët braktisën tokat

Në vitin 2021, fermerët braktisën tokat për të gjetur një vend pune me rrogë fikse. Të dhënat e INSTAT, tregojnë së krahu...

2021-shi, viti me verën më të nxehtë në Evropë

Qytetarët evropianë përjetuan verën më të nxehtë vitin e kaluar, me zjarre masive, por edhe me përmbytje dhe vala të nxehti...