trena

Preferon të pastrojë trenat, 80-vjeçari refuzon pensionin

Një pastrues treni 80-vjeçar, i cili punon me turne deri në orët e para të mëngjesit, thotë se e do punën...

Prifti që humbi djalin në aksidentin e trenave: Kur hapa arkivolin…

At Christodoulos Papaioannou foli për momentet e vështira që ka përjetuar ai dhe familja e tij, kur varrosën djalin 23-vjeçar i cili humbi...

Grevë e përgjithshme dhe protesta në të gjithë Greqinë për aksidentin e trenave

Në Greqi, sindikatat bënë thirrje sot për një grevë të përgjithshme për shkak të katastrofës së trenave muajin e kaluar, në...

Orë kritike për të vetmin të mbijetuar nga vagoni i parë, qyteti në mbështetje

Një 20-vjeçar, i mbijetuari i vetëm nga vagoni i parë i trenit që u përplas në Greqi është në orë kritike...

“Më vjen turp që jam gjallë”, shpërthen 19-vjeçarja pas aksidentit tragjik në Greqi

19-vjeçarja Vasiliki, studentja e fizioterapisë, e cila po udhëtonte me të dashurin e saj në trenin që u përplas me një...

Ishte në vagonin e ‘vdekjes’, flet e reja greke: Mirënjohëse forcave të mbinatyrshme

Evdokia Tsagli, ish-konkurrente e Big Brother në Greqi, ishte një nga fatlumet që i shpëtoi përplasjes së trenave në afërsi të Larisës. Ajo...

“Njerëzit digjeshin”- Rrëfimi i ndjerë i 19-vjeçares: Si arrita të dilja nga treni

Vassiliki dhe partneri i saj Stelios ishin në trenin e udhëtarëve që u përplas në afërsi të Larisës me një tren mallrash. Studentja e re e fizioterapisë...

“Do ta marr vajzën në kuti, të copëtuar”, flet babai i viktimës 28-vjeçare në Greqi

Një 28-vjeçare është zhdukur pas përplasjes së një treni udhëtarësh dhe një treni mallrash në afërsi të Larisës, në Greqi. Babai i...

Tragjedia hekurudhore në Greqi, gazetari i Euronews: Nuk ka shpresë për të mbijetuar

Gazetari i Euronews Albania, Xhensil Shkëmbi thotë se nuk ka shpresë për të gjetur të mbijetuar në Larisa, pas përplasjes së...

Shpresat e familjes shuhen, ja studentja shqiptare e zhdukur në aksidentin në Greqi

Komuniteti shqiptar në Greqi, përmes një njoftimi në Facebook ka bërë me dije se një studente shqiptare është zhdukur pas aksidentit...

Flakët “pushtojnë” qiellin, momenti kur përplasen dy trenat në Greqi

Një tragjedi ka ndodhur në Greqi këtë të mërkurë duke lënë pas mbi 50 viktima. Kjo është shifra që raportohet deri më...

Aksidenti tragjik në Greqi, momenti kur treni i pasagjerëve shpërthen në flakë

Një tragjedi ka ndodhur në Greqi këtë të mërkurë. Nga videot shihet momenti kur treni i pasagjerëve shpërthen në flakë. Aksidenti hekurudhor...

Mjekët në Greqi: Identifikimi i viktimave do shumë kohë, trupat të karbonizuar

Identifikimi i viktimave nga përplasja e dy trenave në Greqi do të marrë shumë kohë. Mjekët kanë deklaruar për mediat greke...

“Ishin studentë, po ktheheshin në shtëpi”- Zyka jep detaje nga tragjedia në Greqi

Kreu i komunitetit shqiptar në Selanik, Luan Zyka tregoi në një intervistë për Euronews Albania se pjesa më e madhe e...

Greva ndalon trenat në Austri

Në Austri në mesnatë, të gjithë trenat ndaluan, pasi sindikata e punëtorëve të hekurudhave bëri thirrje për një grevë njëditore. Meqenëse negociatat...

‘Shqiptarët nuk lexojnë se s’kemi trena’, reagimi i Edmond Tupes

Pse nuk lexojnë shqiptarët? Kjo është tema që mblodhi në 'Review' e kësaj të shtune dashamirës të librit dhe studiues. Batuta e...