trupa

Ukraina konfirmon tërheqjen e trupave nga Soledar

Ukraina konfirmoi të mërkurën se trupat e saj ishin tërhequr nga Soledar, pothuajse dy javë pasi trupat ruse thanë se kishin...

Kurti: Na duhen trupa shtesë të NATO-s për shkak rritjes së bashkëpunimit Serbi-Rusi

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë që ka kërkuar shtimin e numrit të forcave të Organizatës së Traktatit të Atlantikut...

Turqia pranon tërheqjen e trupave nga Siria veriore

Turqia ka rëndë dakord që të tërheqë trupat e saj nga Siria veriore. Vendimi ka ardhur pas bisedimeve mes ministrave të mbrojtjes...

KFOR: Po shqyrtojmë kërkesën e Serbisë për kthimin e trupave në Kosovë

Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, konfirmoi se ka pranuar kërkesë nga Serbia lidhur me kthimin e deri 1.000 trupave ushtarake...

Ministri serb: Të këmbëngulim për kthimin e trupave tanë në Kosovë

"Serbia duhet të këmbëngulë në kërkesën që një pjesë e ushtarëve dhe policëve të saj të kthehen në Kosovë." Kështu u shpreh...

Ministri Vuçeviç: Jemi të gatshëm të dërgojmë forca serbe në Kosovë

Ministri serb i Mbrojtjes, Millosh Vuçeviç deklaroi se Serbia është e gatshme që të dërgojë forca serbe në Kosovë. Vuçeviç tha se...

10 mijë trupa rrethojnë qytetin në El Salvador në përpjekje për të goditur bandat

Rreth 10.000 trupa policore dhe ushtarake kanë rrethuar qytetin e Soyapango në El Salvador si pjesë e një goditjeje masive ndaj...

Koreja e Veriut gati të dërgojë 100,000 trupa drejt Ukrainës – po tani?

Është pak të thuash se një aleancë mes këtyre 2 fuqive bërthamore, në një kohë kur perëndimi nuk guxon të kalojë...

Stoltenberg: NATO do të rrisë forcat e gatishmërisë

NATO do të rrisë masivisht numrin e forcave të saj në gatishmëri të lartë në mbi 300,000 ushtarë. Kështu bëri të ditur...

Rusia ka humbur 1/3 e trupave nga nisja e luftës, sipas inteligjencës britanike

Rusia mund të ketë humbur 1/3 e forcave tokësore që nga nisja e pushtimin e saj në Ukrainë, ka thënë Ministria...

Buça numëron viktimat nga pushtimi rus

Kryetari i bashkisë së Buçës, Anatoli Fedoruk, tha se 412 trupat e njerëzve të vrarë nga Rusia janë mbledhur. Akuzat për krime...

Mbi 900 trupa civilësh janë gjetur në rrethinat e Kievit, thotë policia

Më shumë se 900 trupa të pajetë  civilësh janë zbuluar që kur ushtria ruse u tërhoq nga zona, tha kreu i...

Nuk ka prova se Putin po tërheq trupat nga Kievi, thotë Biden

Presidenti amerikan tha për mediat se është skeptik ndaj pretendimeve të Rusisë se do të tërhiqte trupat nga Kievi dhe do...

Ukraina dyshon në zotimin e Rusisë për tërheqjen e trupave

Ukraina dyshon te zotimi i Rusisë për të tërhequr trupat ushtarake nga dy qytete ukrainase. Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura...

EKSKLUZIVE l Lufta në Ukrainë, Peleshi: Ku janë vendosur trupat shqiptare

Shqipëria ka dërguar mjete ushtarake në Ukrainë, si edhe ka pozicionuar trupat e saj në Letoni. Gjithashtu po shtohet vazhdimisht prezenca në...

Lukashenko: Trupat bjelloruse drejt përfshirjes në pushtimin e Ukrainës

Presidenti bjellorus Lukashenko thotë se trupat bjelloruse mund të përfshihen në pushtimin e Ukrainës. Trupat bjelloruse nuk kanë marrë ende pjesë në...