truri

Emigrimi i trurit, Shqipëria mes vendeve afrikane

Shqipëria është renditur e 8 në botë sa i takon nivelit më lartë të emigracionit të popullsisë të arsimuar, i njohur...

Gjeni kohë të dremisni gjatë ditës! Shkencëtarët: I bën mirë trurit

Gjetja e kohës për pak gjumë gjatë ditës është e mirë për trurin dhe e ndihmon atë të qëndrojë më në...

Shkencëtarët: Presioni i lartë i gjakut dëmton 9 rajone të trurit

Për herë të parë në botë, shkencëtarët kanë identifikuar se pjesë të trurit të dëmtuara nga presioni i lartë i gjakut që...

Pse tradhëtojmë? Mjeku i njohur: Nuk është sëmundje, ka një pjesë të trurit që…

Temë e diskutimit në emisionin “Goodmorning Albanians” në Euronews këtë të enjte ishte tradhtia në çift. I ftuar në emision, mjeku...

Trajnerja e meditimit: Mendimet e pavetëdijshme na ngarkojnë trurin

Trajnerja e meditimit, Jori Çomani thotë se mendimet e pavetëdijshme ngarkojnë trurin e njeriut. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania,...

Njerëzit e shëruar nga COVID rrezikohen nga zhvillimi i problemeve neurologjike

Përveçse shkakton probleme serioze në frymëmarrje, COVID mund të ndikojë edhe në funksionimin e trurit. Rreth 80 për qind e pacientëve të...

“Truri i lodhur – alarm”, si mund ta kuptojmë dhe mënyrat e trajtimit

Ndiheni të lodhur, të stresuar, nuk gjeni forcë për të përballuar gjërat? Ju po kaloni një lodhje mendore. Në emisionin e radhës...

Kush është ‘truri i Putinit’, cili është këndvështrimi i tij për luftën në Ukrainë?

Vdekja e gazetares pro-Kremlinit, Daria Dugina disa ditë më parë ku iu vendos një bombë teksa udhëtonte në një makinë pranë...

Sa % të trurit përdorim?

Një pyetje që ka arritur të inspirojë skenarët e disa prej filmave më të njohur – por si qëndron e vërteta...

Truri i burrave dhe grave vërtetë punon ndryshe, tregon studimi

Shpesh thuhet se truri i burrave dhe grave funksionon ndryshe, pasi njëra gjini vjen nga Venusi dhe tjetra nga Marsi. Një studim...