tunizi

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi...

Akord kundër emigracionit, BE marrëveshje me Tunizinë për frenimin e azilkërkuesve

Bashkimi Evropian dhe Tunizia nënshkruan një memorandum mirëkuptimi për një “partneritet strategjik gjithëpërfshirës” për energjinë e rinovueshme, zhvillimin ekonomik dhe emigracionin...

Të paktën 15 emigrantë janë gjetur të vdekur në brigjet e Tunizisë

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin thotë se 1,895 njerëz kanë vdekur ose janë zhdukur gjatë rrugës nga Afrika veriore përtej Mesdheut qendror...

Tunizi/Fundosen 2 anije me emigrantë të paligjshëm, gjendet trupi i një vogëlusheje

Dy varka ku kontrabandoheshin njerëz nga Afrika janë fundosur të mërkurën në Tunizi. Rojet bregdetare kanë gjetur trupin e një vogëlusheje të...

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga...

Të paktën 5 emigrantë kanë vdekur në ujërat e Tunizisë, 33 të zhdukur

Të paktën pesë emigrantë humbën jetën, 33 rezultojnë të zhdukur, ndërsa 84 u shpëtuan. 4 anije me emigrantë nga Afrika u fundosën...

Përmbytet varka me emigrantë në Tunizi, 13 të zhdukur

Njëzet e katër emigrantë u shpëtuan nga roja bregdetare tuniziane pasi varka e tyre u mbyt në shtrirjen e detit në...

Australia mposht Danimarkën dhe kualifikohet, Franca humbet ndaj Tunizisë

Australia ka mposhtur Danimarkën me rezultatin 1-0 dhe është kualifikuar në fazën e 1/16 në Botërorin “Katar 2022”. Goli i vetëm në...

Tunizia merr 100 milionë euro ndihmë nga Bashkimi Evropian 

Autoritetet tuniziane njoftuan sot se vendi afrikan do të marrë 100 milionë euro nga Bashkimi Evropian për të ndihmuar buxhetin kombëtar. “Paratë...

Breshkat e ujit në Tunizi lirohen, por me një përgjues në trup

Tre breshka uji të shpëtuara u lëshuan në Mesdhe jashtë Tunizisë të dielën, njëra me një fener gjurmues të ngjitur në...