turiste

Shqiptarët, turistë në Londër, shtohen kërkesat për të vizituar kryeqytetin britanik

Në Angli nuk ka vetëm shqiptarë që ëndërrojnë të shkojnë emigrantë, por edhe të tjerë që zgjedhin Londrën si destinacion turistik...

Muzeu i “Luftës së Ftohtë” në Gjirokastër, mijëra turistë e vizituan gjatë 2022-shit

"Ish vendstrehimi luftarak i Luftës së Ftohtë në Gjirokastër tashmë është kthyer në një prej vendeve më të preferuara për tu...

Bora rikthen turistët në Dardhë, bizneset shpresojnë tek moti me reshje

Kjo është pamja që Dardha fal këtë mëngjes. Grupi i parë i turistëve që zgjodhën Dardhën janë nga cepi tjetër i...

Dardha pa borë e pa turistë, bizneset e cilësojnë të dështuar sezonin turistik

Të bësh ski në fshatin turistik të Dardhës është kthyer pothuajse në një mision të pamundur, pasi pista e skive është...

Fluks në portin e Vlorës pas festave! Si do e menaxhojë autoriteti portual situatën

Gjatë ditëve të para të këtij viti ka pasur një fluks të lartë të qytetarëve që largohen nga Shqipëria, të cilët...

12 milionë vizitorë në Shqipëri, rekord udhëtarësh këtë vit

Deri në muajin nëntor në vendin tonë kanë ardhur 12 milionë njerëz. Shifra tregon se çdo muaj kanë hyrë mesatarisht në...

Koha për Krishtlindje! Në qytetet italiane zbukurimet mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie në sheshin ‘Shën Pjetër’ të Vatikanit u instalua skena që risjell...

Mbi 6.7 milionë vizitorë në vend, shtetet që kanë rritjen më të madhe të turistëve

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit Mirela Kumbaro ka publikuar të dhënat e turizmit për dhjetë muajt e parë të vitit, ku...

Të dytët për rritjen e turizmit, OBT: Shqipëria, 18% më shumë në krahasim me 2019-n

Shqipëria renditet e dyta në klasifikimin e Organizatës Botërore të Turizmit për rritjen e numrit të vizitorëve të huaj deri në...

Bora ‘fton’ turistët, në Dardhë dhe Voskopojë qindra qytetarë për të shijuar festat

Dy ditët e fundit bora ka zbardhur Dardhën. Rruga e cila të çon drejt këtij fshati turistik kalohet pa probleme, ndërkohë...

Rrëmbyen 70 turistë në shenjë proteste, banorët në Peru kundër qeverisë

Indigjenët në rajonin e Amazonës në Peru kanë rrëmbyer një grup turistësh prej 70 personash, peruan dhe të huaj, për të...

Shkodra në sytë e blogeres sllovake, Alexandra tregon eksperiencën në Shqipëri

Alexandra Kovaçova është blogere e njohur në Sllovaki, e cila udhëton e vetme në vende të ndryshe të botës. Në blogun e...

Ka 1 arsye pse hotelierët preferojnë turistët shqiptarë

Gladiona Dona, themeluese e Akademisë së Mikpritjes dhe Turizmit tregoi për emisionin “Barometri” në Euronews Albania arsyen se pse hotelierët preferojnë...

Në Vlorë ka ende turistë, pushuesit nga Polonia, Italia, Zvicra e Kosova

Temperaturat e larta që shoqërojnë qytetin edhe në këto ditë të tetorit kanë sjellë turistë të shumtë në Vlorë, të cilët...

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të parë në Europë dhe të dytë në botë, përsa i...

Kryebashkiakja Sako: Durrësi është vizituar nga mbi 1 milion turistë këtë vit

Kryebashkiakja e Durrësit, Emiriana Sako, thotë se këtë vit qyteti bregdetar është vizituar nga mbi 1 milion turistë. Gjatë fjalës së saj...