turiste

Mjekët shqiptarë i shpëtojnë jetën turistes italiane

Në një intervistë për Euronews Albania, gazetarja Ortensa Budlla solli rastin e një turisteje e cila ishte dërguar me urgjencë drejt...

Kolonja mahnit francezët, natyra dhe çmimet e ulëta tërheqin turistët

Kolonja është duke përjetuar momentet më të mira të saj në turizëm. Natyra e paprekur nga dora e njeriut, ushqimet tradicionale,...

Estonia planifikon të ndalojë vizat turistike për rusët

Estonia planifikon t’ua ndalojë hyrjen në këtë shtet rusëve me viza Shengen, për shkak të luftës së paprovokuar të Rusisë në...

Rritet numri i vizitorëve në Kalanë e Rozafës, kryesisht të huaj

Kalaja Rozafa mbetet një nga destinacionet më të preferuara të turistëve në qytetin e Shkodrës. Muaji korrik ka shënuar një numër rekord...

Turizmi kulturor, Amfiteatri i Durrësit 7 mijë vizitorë më shumë se në vitin 2021

Turizmi kulturor në Durrës është në momentet e tij më të mira. Drejtori i Qendrës Muzeore, Alban Ramohitaj pohon se shifrat e...

Të huajt pushtojnë Gjirokastrën

Qyteti i gurtë i Gjirokastrës mbetet një nga atraksionet turistike më të veçanta në vendin tonë. Këtë vit janë mbajtur me...

Turizmi malor, dhjetra turistë të huaj në Theth

Të gjithë ata që duan t’i shpetojnë ditëve të nxehta të gushtit, i janë drejtuar zonave malore. Një prej atraksioneve më të...

1 milion turistë në javë, Greqia rikthehet në ‘kohët e arta’

Greqia po bëhet gati të presë deri në 1 milion vizitorë në javë në këtë sezon turistik. Lajmin e ka bërë...

Mijëra turistë bllokohen në ‘Hauain’ e Kinës

Më shumë se 80.000 turistë kanë mbetur të bllokuar në një vendpushim popullor në Kinë pas ‘lock down’ të vendosur nga...

Të huajt preferojnë Razmën, çmimet konkurruese dhe natyra faktorët kryesorë

Në largësi vetëm 40 km nga qyteti i Shkodrës, në zemër të bjeshkëve, Razma është oazi përfekt për të kaluar tamperaturat...

Turizmi malor, Malësia e Madhe ndër vendet e preferuara për turistët e huaj

Malësia e Madhe edhe këtë sezon turistik duket se është ndër më të preferuarat nga turistët vëndas dhe të huaj. Nisur dhe...

‘Të bëhemi shembull për vendet e tjera’, Greqia optimiste për sezonin veror

Sikundër çdo verë, Greqia është një nga destinacionet e preferuara për të kaluar pushimet. Turizmi është edhe një nga sektorët i...

Turistët e huaj zgjedhin Korçën, preferojnë turizmin malor

Sezoni turistik gjatë verës bën që pjesa më e madhe e pushuesve vendas të zgjedhin detin. Korça ofron tjetër turizëm, të cilin...

Velipoja plot me turistë, çmimet dhe shërbimi bëjnë diferencën

Për shkodranët dhe jo vetëm, Velipoja edhe këtë vit do te jetë destinacioni i tyre turistik, i cili pavarësisht rritjes së...

Turistëve nga BE do t’u duhet leje udhëtimi për të vizituar Britaninë e Madhe

Qeveria e Britanisë së Madhe planifikon të zbatojë skemën e Autorizimit Elektronik të Udhëtimit, e cila i detyron vizitorët të aplikojnë...

Greqia pret që 1 milionë turistë të vizitojnë vendin në javën e parë të gushtit

Autoritetet në Greqi presin që një milion turistë të mbërrijnë në aeroportet e vendit vetëm në javën e parë të muajit...