turiste

Mijëra turistë bllokohen në ‘Hauain’ e Kinës

Më shumë se 80.000 turistë kanë mbetur të bllokuar në një vendpushim popullor në Kinë pas ‘lock down’ të vendosur nga...

Të huajt preferojnë Razmën, çmimet konkurruese dhe natyra faktorët kryesorë

Në largësi vetëm 40 km nga qyteti i Shkodrës, në zemër të bjeshkëve, Razma është oazi përfekt për të kaluar tamperaturat...

Turizmi malor, Malësia e Madhe ndër vendet e preferuara për turistët e huaj

Malësia e Madhe edhe këtë sezon turistik duket se është ndër më të preferuarat nga turistët vëndas dhe të huaj. Nisur dhe...

‘Të bëhemi shembull për vendet e tjera’, Greqia optimiste për sezonin veror

Sikundër çdo verë, Greqia është një nga destinacionet e preferuara për të kaluar pushimet. Turizmi është edhe një nga sektorët i...

Turistët e huaj zgjedhin Korçën, preferojnë turizmin malor

Sezoni turistik gjatë verës bën që pjesa më e madhe e pushuesve vendas të zgjedhin detin. Korça ofron tjetër turizëm, të cilin...

Velipoja plot me turistë, çmimet dhe shërbimi bëjnë diferencën

Për shkodranët dhe jo vetëm, Velipoja edhe këtë vit do te jetë destinacioni i tyre turistik, i cili pavarësisht rritjes së...

Turistëve nga BE do t’u duhet leje udhëtimi për të vizituar Britaninë e Madhe

Qeveria e Britanisë së Madhe planifikon të zbatojë skemën e Autorizimit Elektronik të Udhëtimit, e cila i detyron vizitorët të aplikojnë...

Greqia pret që 1 milionë turistë të vizitojnë vendin në javën e parë të gushtit

Autoritetet në Greqi presin që një milion turistë të mbërrijnë në aeroportet e vendit vetëm në javën e parë të muajit...

Rekord turistësh në ishujt grekë të Egjeut

Ishujt grekë kanë regjistruar shifra rekord të turistëve në dhjetëditëshin e parë të nuajit korrikut. Më shumë se 2 milionë pasagjerë kanë...

50 euro për një ditë pushimi, turistët ankohen për çmimet

Në Durrës, këtë korrik, turistët po harxhojnë për një ditë pushimi rreth 50 euro. Të pyetur nga Euronews Albania, disa prej tyre...

Turistë nga Britania dhe Franca në vend, rriten çmimet deri në 30%

Plazhet shqiptare po tërheqin pushues britanikë, spanjollë e francezë këtë vit. Operatorët turistikë janë të kënaqur me fluksin muajit qershor, por...

U bllokuan në kufirin mes Thethit dhe Valbonës, shpëtohen tre turistët çekë

Tre turistët çekë, të cilët mbetën të bllokuar në vendin e quajtur Curraj i Epërm janë shpëtuar pas dy operacioneve të...

Bllokohen tre turistë çekë në kufirin mes Thethit dhe Valbonës

Tre turistë çekë janë bllokuar në kufirin mes Thethit dhe Valbonës ndërsa eksploronin zonën. Policia sqaron se çekët janë bllokuar në këtë...

Greqia vendos rregulla të reja për turistët e infektuar me COVID

Turistët që ndodhen në Greqi dhe infektohen me COVID në këtë shtet, nuk do t'u kërkohet që të karantinohen. Është ky vendimi...

Çifti çek me fëmijën e mitur shpëtohen nga mbytja në Dhërmi

Policia Kufitare në Dhërmi u ka ardhur në ndihmë 3 turistëve të huaj të cilëve iu rrezikua jeta si pasojë e...

Kumbaro: Numri i turistëve serbë në Shqipëri është rritur me 110 për qind

Ministrja e Mjesidit dhe Turizimit, Mirela Kumbaro deklaroi se numri i turistëve serbë në Shqipëri është rritur me 110% në vitin...