turizëm

Bullgaria pret një sezon të suksesshëm turistik dimëror

Ministri në detyrë i turizmit i Bullgarisë, Ilin Dimitrov deklaroi të hënën se pret që sezoni turistik i ardhshëm dimëror të...

Bello: Qeveria nuk ndërhyn tek çmimet në turizëm. Soko: Duhet të jetë rregullator

Eksperti i ekonomisë, Pano Soko dhe zv. ministrja e Turizmit, Vilma Bello u përplasën në emisionin Barometri lidhur me çmimet e...

Turqia pret më shumë turistë nga Evropa këtë dimër

Kompanitë turke të udhëtimit janë duke pritur fluks të turistëve evropianë në muajt në vijim, pas heqjes së kufizimeve të vendosura...

Viti 2021 në Apoloni, nga 141 mijë vizitorë, 93 mijë të huaj

Një numër i lartë turistësh është shënuar edhe në këto ditë shtatori në parkun arkeologjik të Apolonisë. Sipas punonjësve të parkut...

Orikumi pastër dhe lirë, turizmi familjar favorizohet nga çmimet

Një sezon i kënaqshëm sa i përket turizmit në Njësinë Administrative Orikum. Kështu janë shprehur operatorët turistik të zonës bregdetare, ndërsa...

Thirrja e ekspertit: Infrastrukturat ushtarake të përdoren për turizëm

Eksperti i sigurisë, Ardian Shtuni tha në një intervistë për Euronews Albania se nëse vihet re një interesim i shtuar i...

Erion Isai: Ka rritje të turistëve të huaj në Kolonjë, por ende larg pritshmërive

Kryetari i Bashkisë së Kolonjës, Erion Isai thotë se ka pasur rritje të numrit të turistëve të huaj në këtë qytet,...

Indianët në Shqipëri: S’ka reklamë, duhet ta promovoni vendin tuaj më shumë

Potenciali turistik i Shqipërisë duket se nuk është dëgjuar deri në Indi. Madje shumë indianë nuk e dinë ekzistencën e vendit të...

Turizmi në Kosovë, cilat janë vendet më të vizituara?

Rajoni i Prishtinës, Prizrenit dhe Pejës janë vendet më të vizituara nga turistët e huaj në Kosovë. Dy të parat, sipas Agjencisë...

Çmimet e hoteleve në Evropë më të lira se në vitin 2019

Çmimet e hoteleve këtë vit janë më të lira në krahasim me nivelet para pandemisë, në vitin 2019, në shumicën e...

Mbi 65 mijë turistë vendas dhe të huaj vizituan Gjirokastrën

Drejtori i Turizmit në Gjirokastër, Blerim Kore deklaroi se në këtë qytet sezoni turistik mund të konsiderohet i suksesshëm. Për "Euronews Albania", ai...

Turizëm në Pogradec, pushuesit nuk e ndjejnë rritjen e çmimeve

Pogradeci edhe këtë vit mbetet një destinacionet me të preferuara për të pushuar. Krahas klimës që ofron ky qytet, një nga arsyet...

Turizmi malor, Malësia e Madhe ndër vendet e preferuara për turistët e huaj

Malësia e Madhe edhe këtë sezon turistik duket se është ndër më të preferuarat nga turistët vëndas dhe të huaj. Nisur dhe...

‘Të bëhemi shembull për vendet e tjera’, Greqia optimiste për sezonin veror

Sikundër çdo verë, Greqia është një nga destinacionet e preferuara për të kaluar pushimet. Turizmi është edhe një nga sektorët i...

Gjermanët dhe spanjollët duhet të marrin vizë për të shkuar në këto 36 vende

Gjermania dhe Spanja janë konsideruar të kenë pasaportat më të fuqishme të Evropës për sa i përket numrit të destinacioneve që...

Parkimi në Vlorë? Mision i pamundur

Gjatë viteve të fundit projektet e rrugëve në Vlorë u kanë dhënë përparësi këmbësorëve duke lënë pa zgjidhje hapësirat për parkime.  "Jam...