tvsh

Mashtrime mbi 1 milion e 300 mijë €/ 2 shqiptarë të arrestuar, 3 italianë në kërkim

2 shqiptarë janë arrestuar dhe 3 italianë janë shpallur në kërkim pasi akuzohen se mashtronin qytetarët me qëllim përfitimin nëpërmjet rimbursimit...

Biznesi: Të rikthehet rimbursimi i TVSH në bujqësi

Grupet e interesit kërkojnë që të rishikohen disa taksa, që sipas tyre po dëmtojnë prodhimin vendas, nxisin informalitetin dhe favorizojnë importet. Kërkesa...

Të prodhohet bukë apo të rritet çmimi? Sipërmarrësit: Të ulet TVSH-ja, s’kemi fitim

Avni Nela prej më shumë se 20 vitesh zotëron furra buke. Në gjithë këto vite punë thotë se nuk e kishte...

Drutë e zjarrit deri në 7000 lekë metër/kub, qeveria propozon heqjen e TVSH-së

Ministria e Financave kërkon heqjen e TVSh-së për drutë e zjarrit si masë e përkohshme deri në fund të vitit të...

Gjuetia ndaj biznesit ‘mashtrues’, sa humbet buxheti nga informaliteti me TVSH 

Qeveria synon të përmirësojë performancën në mbledhjen e Taksës mbi Vlerën e Shtuar përmes dyfishimit të gjobave për biznesin e madh. Kjo...

Të ulet përkohësisht TVSH-ja për produktet e shportës, thotë eksperti i ekonomisë

Për ekspertin e ekonmisë, Klodian Muço duhet të ulet për një periudhë kohore të përkohshme, ulja e TVSH-së për produktet e...

Qeveria pranon mashtrimin me TVSH, Ibrahimaj: Të përfshirë edhe ‘inceneratorët’

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka pranuar se skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar të denoncuara nga Lëvizja...

63 mln euro mashtrim me TVSH, të përfshira kompani që fitojnë kontrata publike

Skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar i kanë kushtuar buxhetit të shtetit në 5 vjet, 63 milionë euro. Sipas...

Kriza i shton buxhetit 1 muaj taksa, të ardhurat rriten me 355 milionë euro

Nga rritja e çmimeve buxheti i shtetit ka përfituar një muaj  të 13-të me taksa. Në periudhën janar-maj të këtij viti, paratë...

LDK kërkon uljen e akcizës dhe TVSH-së për naftën

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka reaguar për rritjen çmimit të karburanteve në Kosovë, të enjten në Parlament. LDK bëri kërkesë për...

GJKKO dënon me 1 vit e 4 muaj burg ish-drejtorin e RTSH, Thoma Gëllçi

Gjykata e Posaçme ka dënuar me 1 vit e 4 muaj burg ish-drejtorin e Radiotelevizionit Shqiptar Thoma Gëllçi me akuzë e...

Tremujori i parë i 2022, shteti arkëtoi 230 mln euro më shumë nga TVSH-ja

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço thotë se qeveria ka arkëtuar 230 milion euro më shumë në tremujorin e parët të këtij...

Kosova mori masa më aktive se Shqipëria për rritjen e çmimeve, thotë eksperti

Masat që ka marrë qeveria e Kosovës për rritjen e çmimeve janë më aktive dhe më të gjera se masat e...

Kreu i shoqatës: Biznesi i vogël s’përfiton nga paketa e rezistencës

Kreu i shoqatës së biznesit të vogël, Albert Nasto tha për Euronews Albania në “Mirëmëngjes” se ata nuk përfitojnë nga paketa...

40% e ekonomisë në Shqipëri është informale, thotë eksperti i ekonomisë

40% e ekonomisë në Shqipëri është informale. Kështu u shpreh eksperti i ekonomisë Gent Beqiri, në emisionin "Mirmëngjes" në Euronews Albania. Ai...

PD propozon uljen e TVSH-së dhe heqjen e taksës së karburantit

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ka kërkuar qeverisë që të marrë masa për minimizimin e pasojave që do të...