UCK

Dëshmitari i katërt në Hagë, çfarë pritet të ndodhë me ish-krerët e UÇK

Vazhdon në Hagë seanca gjyqësore ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit. Sot pritet të dëgjohet dëshmitari i katërt. Në...

Daçiç-Gërvallës: Na ke ndihmuar t’i akuzojmë krerët e UÇK për krime lufte

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç i ka përmendur ministres së Jashtme të Kosovës, Donika Gërvalla një deklaratë të disa...

“The Guardian” jehonë gjyqit të ish-krerëve të UÇK: Do rishkruajë historinë e luftës

Gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së në dhomat e specializuara në Hagë ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare. Prestigjiozja The Guardian i...

Gazetari: Gjykata në Hagë është politike, s’do bëjë drejtësi ndaj ish-krerëve të UÇK

Gazetari Lirim Mehmetaj është shprehur pesimist në lidhje me vendimin që do merret në gjykatën e Hagës për katër ish-komandatët e...

“Kurti nuk reagoi për gjyqin e UÇK”, gazetari zbulon pse hesht kryeministri

Kryeredaktori i Telegrafi.com Muhamet Hajrullahu, ka folur në lidhje me reagimet për gjyqin në Hagë ndaj ish-udhëheqësve të UÇK-së, Hashim Thaçi,...

Rama: Gjykata do dënojë ish-komandantët e UÇK pa prova për të mbrojtur nderin e vet

Gazetari Luan Rama tha në “Now me Erla Mëhillin” se ish-liderët e UÇK do të dënohen pa prova. Sipas tij një vendim...

“Kush je ti? Mos më bëj si profesoreshë”, Nurellari përplaset me Alishanin

Politologu Adri Nurellari debatoi në “Now me Erla Mëhillin” me gazetaren Alba Alishani ndërsa po flitej për gjyqin e ish-liderëve të...

“Në pranga për dëshmi të rreme”, Spahiu: Skenari pas gjyqit të ish-liderëve të UÇK

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se arsyeja pse po zgjatet kaq shumë gjyqi ndaj ish-liderëve të UÇK-së...

Dita e 3-të e gjyqit ndaj ish-liderëve të UÇK-së në Hagë, çfarë pritet të diskutohet

Gjykata Speciale do të vijojë edhe sot me dëgjimin e argumenteve të mbrojtes kundër pretendimeve të prokurorisë specialë qëa akuzon Hashim...

“Lotët e Jakup Krasniqit na prekën të gjithëve” gazetari: Ja çfarë ndodhi në seancë

Ka përfunduar dita e dytë e gjykimit për ish-liderët e UÇK-së. Ndërsa zoti Thaçi mbante fjalën e tij, çfarë u vu...

Gjyqi në Hagë, Balla: Nuk ka prova për akuzat e ngritura ndaj ish-komandatëve të UÇK

Kreu i Grupit Parlamentar të PS, Taulant Balla është shprehur se besojnë në pafajësinë e 4 ish-udhëheqësve të UÇK-së, të cilët...

Avokati i Thaçit: UÇK i lëshoi fletëarresti, nuk kishte pushtet të jashtëzakonshëm

Po mbahet në Gjykatën Speciale të Hagës dita e dytë e gjyqit ndaj krerëve më të lartë të UÇK-së. Këtë të...

Dita e dytë e gjyqit ndaj ish-krerëve të UÇK në Hagë, fjalën e ka mbrojtja

Ka nisur në Hagë dita e dytë e gjykimit ndaj ish-krerëve të UÇK Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit dhe Rexhep...

Trondit prokurori: Thaçi mohoi rolin e UÇK dhe persekutoi anëtarët e LDK

Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi e Jakup Krasniqi dolën dje për herë të parë para gjykatës speciale ku dëgjuan akuzat...

Akuzat e forta: Çfarë rrezikojnë ish-liderët e UÇK-së

Diplomati Flamur Gashi tha se rreziku për ish-komandatët e UÇK-së, është i madh nëse ato shpallen fajtor për akuzat që rëndojnë...

“Mbrojtja ndaj Thaçit”, Bushati: Propagandë për t’i trajtuar njerëzit si kope

Propagandë për mos t’u thënë njerëzve të vërtetën e ka quajtur Andi Bushati mbrojtjen që figurat politike shqiptare po i bëjnë...