udhetaret-kryesore

“Udhëtarët” zbulojnë anët më të veçanta të resortit Green Coast

Ndalesa e fundit për “Udhëtarët” Loneta Progni dhe Renaldo Salianji ishte në resortin Green Coast në Palasë të Himarës, ku panë...

“Udhëtarët” mësojnë të krijojnë anije me vela në Vlorë

Argëtim e gjallëri, mikpritje me buzëqeshje të pandarë në fytyrë, det dhe laguna, kulturë e trashëgimi, janë pasqyra e atyre që...

“Udhëtarët” vrojtojnë flamingot dhe shpendët e peizazhit Vjosë-Nartë

Bukuritë natyrore, laguna, pylli i paprekur, plazhi në të cilin nuk gjendet asnjë ndërtim dhe kultura e ruajtur ndër vite janë...

“Udhëtarët” përshkojnë Shtegun e Cezarit dhe vizitojnë kishën e Marmiroit

Gjelbërimin, qetësinë, lartësinë malore, ajrin e freskët dhe kultura janë disa nga veçoritë që të ofron Llogaraja dhe Orikumi. Pikërisht këto...

“Udhëtarët” vizitojnë Finiqin antik dhe Syrin e Kaltër

Qyteti i lashtë i Finiqit përbën një vlerë të madhe historike dhe arkeologjike në vend. Pikërisht Finiqi ishte ndalesa e radhës...

“Udhëtarët” vizitojnë Sarandën dhe ishullin e fundit të Shqipërisë

Saranda, një qytet i pasur në vlera të rralla të trashëgimisë kulturore e arkeologjike, gërshetuar me bukuritë e natyrës dhe të...

“Udhëtarët” në Vunoin e historisë dhe Porto Palermon e artit

Bregdeti jon, veç brigjeve të bukura fsheh edhe elementë të tjerë tërheqës, fshatra piktoreskë, natyrë të pasur, rrënoja historike por edhe...

“Udhëtarët” eksplorojnë historinë dhe bukuritë e Borshit

I rrethuar nga ullishtat që pozicionohen natyrshëm me blunë e paqtë të detit, Borshi është një vend që të nxit ta...

“Udhëtarët” shijojnë historinë dhe plazhet e Himarës

Me kalanë e Porto Palermos dhe plazhet e bukura, Himara është një nga vendet më të vizituara nga turistët gjatë periudhës...

“Udhëtarët” eksplorojnë zonën e lumit të Vlorës

Pasi eksploruan historinë, kulturën dhe plazhet e Vlorës, “Udhëtarët” Loneta Progni dhe Renaldo Salianji sjellin në emisionin e radhës të veçantat...

“Udhëtarët” shijojnë detin dhe kulturën e Vlorës

Me historinë, kulturën dhe plazhet e shumtë, qyteti i Vlorës njihet dhe si “Qyteti i Flamurit”, pasi aty është shpallur pavarësia...

“Udhëtarët” vizitojnë Përmetin, qytetin e luleve dhe kulturës  

Përmeti, qyteti i trëndafilave është ndalesa e radhës e “Udhëtarëve” Loneta Progni dhe Renaldo Salianjit. I vendosur në anën e majtë...

“Udhëtarët” vizitojnë rrapin e Libohovës dhe shtëpinë e Zekatëve në Gjirokastër  

Pasi eksploruan një pjesë të qytetit të Gjirokastër, “Udhëtarët” Loneta Progni dhe Renaldo Salianji sjellin në episodin e radhës një nga...

“Udhëtarët” në Gjirokastrën e kalldrëmeve plot histori dhe talent

E njohur për rrugët me kalldrëm, për shtëpitë prej guri dhe kalanë nga ku mund të shihet i gjithë qyteti, Gjirokastra...

Mallakastra, aty ku bëhen bashkë tradita dhe kultura

Mallakastra, qyteti i radhës që vizituan “Udhëtarët” e Euronews Albania, Loneta Progni dhe Renaldo Salianji, ofron jo vetëm histori dhe pamje...

“Udhëtarët” në gjurmët e kulturës dhe historisë së Lushnjës

Vetëm një orë e dhjetë minuta larg kryeqytetit ndodhet Lushnja, një qytet të cilin mund ta shijoni edhe brenda një dite...