udhëtim

Lonely Planet: Sa shpenzoi një turiste britanike për 4 ditë në Tiranë

Në “Lonely Planet”, një website ku ka informacione mbi udhëtimet, ishte publikuar një guidë e britanikes Laura Millar dhe partnerit të...

Ky është destinacioni më i qëndrueshëm për të udhëtuar

Tregu Botëror i Udhëtimit (WTM) Londër ka zbuluar përmes një prej sondazheve të tij më të fundit se Norvegjia shihet si...

‘4000 paund për në Britani’, gazetari që udhëtoi me gomone: Sa përfitonin shqiptarët

Gazetari Eraldo Harlicaj ka treguar eksperiencën e tij, pasi vendosi të udhëtojë me gomone drejt Britanisë së Madhe. Në një intervistë për...

​Rodgers, piloti që realizoi fluturimin e parë mbi SHBA

Piloti Calbraith Rodgers, më 5 nëntor të vitit 1911, u ul me aeroplanin e tij në Long-Beach të Kalifornisë, duke plotësuar...

Miffy nëpër botë, lepuri që ka parë gjysmën e globit 

Lepuri Miffy ka udhëtuar gjysmën e botës si shoqërues i pronarit të tij. Fluturimi me aeroplan nuk është asgjë e pazakontë për...

Vendi i parë i BE-së që pritet të testojë pasaportat digjitale

Finlanda dëshiron të testojë dokumentet digjitale që përdoren për udhëtimet ndërkufitare, duke u bërë vendi i parë në Bashkimin Evropian që...

Gjermanët dhe spanjollët duhet të marrin vizë për të shkuar në këto 36 vende

Gjermania dhe Spanja janë konsideruar të kenë pasaportat më të fuqishme të Evropës për sa i përket numrit të destinacioneve që...

Atentat me 3 viktima në Fushë-Krujë, ‘braktiset’ Gjiri i Lalzit | 5 ngjarje

50 plumba në atentatin e Fushë-Krujës, zbulohet identiteti i një prej viktimave Në drejtim të automjetit ku ndodheshin 3 personat të...

Sri Lanka ndalon vëllanë e presidentit që të udhëtojë jashtë vendit

Zyrtarët e imigracionit të Sri Lankës thanë të martën se penguan vëllain e presidentit dhe ish-ministrin e financave Basil Rajapaksa të...

Lista e vendeve që kanë hequr dorë nga masat anti-COVID këtë verë

Pas përmirësimit të situatës së COVID-19 në Evropë dhe më tej, në botë, shumica e vendeve të Bashkimit Evropian vendosën të...

Ministrat shqiptarë udhëtojnë me autobus drejt Kosovës

Këtë të hënë do të zhvillohet në Prishtinë mbledhja e radhës e qeverive Shqipëri-Kosovë. Ditën e djeshme, kryeministri Edi Rama mbërriti në...

Vendet më të vizituara në BE gjatë pandemisë

Vendet më të vizituara në Evropë gjatë gjithë pandemisë COVID-19, e cila zgjat mbi dy vjet, kanë qenë Greqia dhe Spanja,...

Përkeqësohet moti, pezullohet lundrimi

Në gjithë vendin moti do të përkeqësohet. Drejtoria e Përgjithshme Detare njoftoi se për këtë arsye do të pezullohet lundrimi. “Njoftohen të...

Qytetarët grekë blejnë gazin në Bullgari

Rritja e çmimit të gazit që nga fillimi i konfliktit Rusi-Ukrainë ka bërë që shumë qytetarë grekë të kalojnë kufirin bullgar...

Cili shtet ka pasaportën më të fuqishme në botë?

Ka 227 destinacione në botë që kërkojnë pasaportë për të hyrë në kufi. Të dhënat nga Indeksi i Pasaportave Henley llogarisin se...

Cilat janë destinacionet më interesante për 2022?

Më poshtë keni një listë me destinacionet më interesante për t’u vizituar në 2022-shin. Sugjerimet s’janë asnjëherë të tepërta tani që...