uje

Ujë me “pikatore” në Babicë, 200 familje furnizohen 1 herë në 48 orë

Mbi 200 familje në fshatin Babicë të Vlorës prej vitesh vuajnë mungesën e ujit të pijshëm. Vetëm 13 km larg qytetit...

Kriza e ujit në Gazë, OKB furnizon mjaftueshëm për 22 mijë njerëz

Agjencia e OKB-së për fëmijë, UNICEF thotë se arriti të dërgojë furnizime të mjaftueshme me ujë për 22,000 njerëz për një...

Ankohen banorët në Durrës: Pallatet e rindërtuara pa kushte, mungojnë ujë e drita

Ndonëse çelësat e apartamenteve i kanë marrë rreth 2 muaj më parë, 20 familjet e një pallati të rindërtuar në lagjen...

“Duam ujë në shtëpi”| Dhjetëra banorë të Nartës në protestë para Bashkisë Vlorë

Qindra familje në Nartë të Vlorës kanë mbetur pa ujë prej më shumë se 10 ditësh. Banorët e kësaj zone i...

500 familje pa ujë në Korçë, reshjet e shiut dëmtuan depon

Rreth 500 familje në fshatin Belorta të Korçës prej rreth 1 jave vuajnë mungesën e ujit të pijshëm. Reshjet e shiut që përfshinë Juglindjen...

Thyhet rekordi! 55-vjeçari zbulon si jetoi 93 ditë nën ujë…

Një shkencëtar pretendon se ai ka rritur jetëgjatësinë e tij me 20 për qind pasi ka jetuar 93 ditë nën ujë. Joseph...

Ra në kanalin me ujë, nxirret trupi i pajetë i 4-vjeçarit në Kosovë

Pas disa orësh kërkime, është gjetur trupi i pajetë i një 4-vjeçari në Kosovë, i cili ra mbrëmjen e kaluar në kanalin e fshatit Akrashticë...

Kujdes! Mos lini asnjëherë shishe me ujë në makinë…

Një teknik i baterive në Idaho Power Company ishte në pushimin e drekës kur vuri re tym që dilte nga poshtë...

Spanja ‘thahet’ për ujë, mungesa e shirave zbraz rezervatet, qytetarët e blejnë ujin

Në jug të Spanjës nuk bie shi prej muajsh dhe thatësira po shtrihet, sidomos në Andaluzi, në veri të qytetit Kordoba. Në...

Ironia e Shabanit: Po gjejnë ujë në mars e jo në Tiranë, lekët shkojnë për spektakle

Kreu i Nismës “Thurje” Endri Shabani foli në lidhje me kandidaturat për kryetarë bashkie në Tiranë dhe problemet që shqetësojnë kryeqytetin. Në...

OKB: Më shumë se një e katërta e popullsisë nuk ka qasje në ujë të pijshëm 

Pak më shumë se një e katërta, ose 26 për qind e popullsisë së botës nuk ka akses në ujë të...

69-vjeçari që nuk pi ujë: Nuk jam sëmurur asnjëherë

Nutricionisti Ylli Gramatiku ka një regjim të pazakontë ushqimor. Gjatë një dite ai konsumon fruta shumë të pjekura, shumë perime dhe nuk...

Nutricionisti nuk pi ujë prej vitesh: E marr vetëm nga frutat dhe perimet

Nutricionisti Ylli Gramatiku ka një regjim të pazakontë ushqimor. Gjatë një dite ai konsumon fruta shumë të pjekura, shumë perime dhe nuk...

Probleme me furnizimin me ujë për 2 ditë në Durrës

Shoqëria Rajonale Ujësjellës Kanalizime Durrës (SHRUKD) ka njoftuar këtë të shtunë se për shkak të një defekti që ka ndodhur në...

OKB paralajmëron për pasoja nga rritja e nivelit global të deteve

Shefi i Kombeve të Bashkuara paralajmëroi të martën se nivelet globale të deteve janë rritur me shpejtësi që nga viti 1900,...

Derdhja e ujërave në rrugët e Gjirokastrës shkakton probleme në qarkullim

Rrjedhja e ujërave përgjatë rrugëve të shtruara me kalldrëm në qytetin e Gjirokastrës, në këto ditë me temperatura të ulëta krijon...