ukrainas

Zelenski: Çdo rus që qëllon në centralin bërthamor do bëhet objektiv i ukrainasve

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski ka akuzuar Rusinë se po përdor termocentralin në Zaporizhia për shantazh bërthamor. Ai theksoi forcat ukrainase do të...

Ukrainasi që punon në Durrës: Flas çdo ditë me babin dhe vëllezërit që kam në luftë

Ilia ka rreth 5 muaj që qëndron në Shqipëri më nënën dhe motrën e tij. Babai dhe dy vëllezërit e tjerë...

‘Po përdorin impiantin bërthamor për terror’, Zelenski ‘shpërthen’ ndaj rusëve

Në fjalimin e tij të fundit, presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se situata përreth impiantit bërthamor të Zaporizhias po rëndohet. Kievi dhe...

Serbët kërcënojnë deputetin ukrainas për njohjen e Kosovës | 5 zhvillime kryesore

Serbët më kërcënuan për rezolutën për njohjen e Kosovës, thotë deputeti ukrainas Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko thotë se serbët e kanë...

Deputeti ukrainas dorëzon në Parlament rezolutën për njohjen e Kosovës

Deputeti i Parlamentit të Ukrainës, Oleksiy Goncharenko, ka dorëzuar një draft-rezolutë në Parlament, ku bëhet thirrje që vendi të njohë pavarësinë...

Anija e parë me drithin ukrainas arrin në ujërat turke

Anija e parë e me drithë që niset nga Ukraina që nga pushtimi i Rusisë ka mbërritur në ngushticën e Bosforit...

Videoja që tregon ushtarin ukrainas duke u kastruar ngjall zemërim

Pamjet që duket se tregojnë ushtarët rusë që kapin një të burgosur lufte ukrainas dhe i presin organet gjenitale, kanë shkaktuar...

Tre ukrainas në Kherson betohen për besnikëri ndaj Rusisë nën portretin e Putin

Tre qytetarë ukrainas në qytetin Kherson, të pushtuar prej pesë muajsh nga forcat ushtarake të Rusisë, janë betuar për besnikëri ndaj...

Vuçiç: Ukrainasit dhe rusët janë miqtë e Serbisë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se ukrainasit dhe rusët janë miqtë e Serbisë, por theksoi se më i rëndësishëm për...

‘Nuk kemi përgjegjësi’, reagimi i Serbisë për rrëzimin e avionit ukrainas

Ministria e Mbrojtjes e Serbisë ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur pak ditë më parë, ku një avion ukrainas...

Blinken: Bllokimi i grurit ukrainas nga Rusia, ndikim në trazirat në Sri Lanka

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi se bllokimi i eksportet të grurit ukrainas mund të ketë ndikuar në trazirat që...

Zelenski shkarkon ambasadorët ukrainas në disa shtete

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski ka shkarkuar këtë të premte ambasadorët ukrainas në disa shtete të botës. Sipas një njoftimi në faqen...

Refugjatët ukrainas nuk gjejnë shtëpi në Belgjikë, kthehen në vendlindje

Ukrainasit që u arratisën nga lufta dhe gjetën strehim në Belgjikë, tani po luftojnë për të gjetur një banesë për të...

Fituesi i Nobelit shet medaljen 103 mln $, fitimet për fëmijët ukrainas

Fituesi i Nobelit shet medaljen 103 mln $ në ankand, fitimet për fëmijët ukrainas Fituesi i çmimit Nobel për Paqen, gazetari rus...

Autoritetet italiane strehojnë refugjatët ukrainas në asetet e sekuestruara

Gilles Andre’ Ielo është kryebashkiaku i një qyteze me rreth 14 mijë banorë jashtë Milanos. Ai nuk mendonte kurrë se gjatë...

Ukraina po humb mbi 100 ushtarë në ditë, thotë Zelenski

Ukraina po humb 60-100 ushtarë çdo ditë, tha presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski në një intervistë për Newsmax, raporton CNN. “Situata në...