ukrainas

130 mijë turistë ukrainas më pak në Shqipëri, thotë ministrja Kumbaro

Ministrja e Turizmit Mirela Kumbaro tha se 130 mijë ukrainas nuk do të vijnë në Shqipëri për shkak të luftës. Kumbaro krahasoi...

Organizatat serbe e ruse organizojnë kampe ‘luftarake’ për fëmijët në Krushevc

Organizatat serbe dhe ruse kanë organizuar kampe dhe aktivitete luftarake për fëmijët në Krushevc të Serbisë. Nga fotot e publikuara, ajo se...

Popullsia globale e refugjatëve arrin 100 milionë për herë të parë, sipas OKB

Të dhënat te reja nga UNHCR, Agjencia e OKB-së për Refugjatët, tregojnë se numri i njerëzve të detyruar që ikin nga...

Mbi 1 milion ukrainas kthehen në shtëpinë e tyre teksa lufta vazhdon

Më shumë se një milionë refugjatë ukrainas janë kthyer në shtëpi pasi janë "të frustruar me shqetësimin e luftës në rritje...

Historia e jetës së Zelensky-t, treguar në formën e një libri komik

Historia e jetës së presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky është publikuar në formën e një libri komik. Libri titullohet “Pushteti politik: Volodymyr...

Skemat e vizave britanike për ukrainasit, mbërrijnë 53.000 refugjatë në 3 ditë

Rreth 53.800 njerëz kanë mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar me anë të skemave të vizave të krijuara për ukrainasit pas sulmit...

Rusia publikon pamjet e ushtarëve ukrainas të dorëzuar në Azovstal

Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar pamjet e atyre që thotë se janë disa nga ushtarët ukrainas të plagosur që janë...

351 ukrainas kanë ardhur në Shqipëri nga lufta, 170 jetojnë në Durrës

Po jetojnë në Durrës, por jeta e tyre vijon të jetë e lidhur me Ukrainën. 88 fëmijët ukrainas, çdo ditë shkojnë...

Ushtari ukrainas vritet tre ditë pas martesës pranë fabrikës së çelikut

Një ushtar ukrainas, Andrew, vdiq tre ditë pasi u martua me të shoqen, Valeria, po ashtu ushtarake, në zonën e rrethuar...

PAMJE | Ushtarët rusë qëllojnë për vdekje dy civilë

Ushtarët rusë qëlluan dy civilë ukrainas të paarmatosur teksa po largoheshin nga një pikë shitje automjetesh në periferi të kryeqytetit ukrainas,...

Ushtari i parë rus do të dalë në gjyq për vrasjen e një ukrainasi

Ukraina ka njoftuar rastin e parë të një ushtari rus që do të dalë në gjyq për vdekjen e një 62-vjeçari...

Portugalia heton keqpërdorimin e të dhënave personale të refugjatëve ukrainas

Policia portugeze kontrolluai një qendër për mbështetjen e refugjatëve ukrainas si pjesë e një hetimi mbi keqpërdorimin e dyshuar të të...

Mbretëria e Bashkuar: S’ka viza për fëmijët ukrainas që udhëtojnë pa një prind

Qeveria Britanike ka ndërprerë aplikimet e vizave për të miturit ukrainas të pashoqëruar që ikin nga pushtimi rus sepse ende nuk...

A do e sanksionojë BE-ja vajzën e përfolur si e dashura e Putin?

Alina Kabaeva, vajza e përfolur si e dashura e presidentit rus Vladimir Putin, është përfshirë në paketën e gjashtë të propozuar...

‘Rezistojmë deri në plumbin e fundit’, ukrainasit refuzojnë të lënë Azovstalin

Forcat ruse vijojnë të godasin fuqishëm uzinën e çelikut Azovstal, ku është cepi i fundit i rezistencës ukrainase në qytetin e...

Më shumë se 8 milionë refugjatë pritet të largohen nga Ukraina, sipas OKB-së

Agjencia e OKB-së për refugjatët ka deklaruar se rreth 8.3 milionë ukrainas pritet të largohen nga Ukraina këtë vit për shkak...