ukrainas

‘Rezistojmë deri në plumbin e fundit’, ukrainasit refuzojnë të lënë Azovstalin

Forcat ruse vijojnë të godasin fuqishëm uzinën e çelikut Azovstal, ku është cepi i fundit i rezistencës ukrainase në qytetin e...

Më shumë se 8 milionë refugjatë pritet të largohen nga Ukraina, sipas OKB-së

Agjencia e OKB-së për refugjatët ka deklaruar se rreth 8.3 milionë ukrainas pritet të largohen nga Ukraina këtë vit për shkak...

Putin dëshiron të vrasë të gjithë kombin tonë, thotë zyrtari ukrainas

Kryebashkiaku i Melitopolit, Ivan Fedorov deklaroi se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin dëshiron të vrasë kombin ukrainas. Fedorov, i cili u arrestua...

Kryeprokurorja ukrainase: Civilë e ushtarë janë torturuar para se të vriteshin

Pamje të reja satelitore tregojnë varret masive në fshatin Manhush, rreth 20 kilometra në perëndim të Mariupolit. Kompania e teknologjisë satelitore “Maxar”...

Banorët e Kievit janë optimistë se do ta fitojnë luftën

Banorët e Kievit shprehen besimplotë tek fitorja e ushtrisë ukrainase në betejën për kontrollin e rajonit të Donbasit, në lindje të...

700 ushtarë ukrainas dhe mbi 1000 civilë mbahen robër nga Rusia

Rreth 700 trupa ukrainase mbahen robër nga forcat ruse, raporton Interfax Ukraine, duke cituar zëvendëskryeministren ukrainase. "Sa i përket ushtrisë jemi pothuajse...

Zelenski lavdëron ukrainasit: 50 ditë në mbrojtje të vendit, arritje e madhe

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski lavdëroi ukrainasit për luftimet që po zhvillojnë prej 50 ditësh për mbrojtjen e vendit të tyre. “Ata...

Këshilltari i Zelenskit: Ushtarët ukrainas nuk janë dorëzuar në Mariupol

Ukraina ka hedhur poshtë pretendimet e Rusisë, se 1026 ushtarë ukrainas janë dorëzuar në qytetin e Mariupolit. Oleksiy Arestovych, një këshilltar i...

Lufta në Ukrainë sjell qindra anulime të rezervimeve në Vlorë

Sektori i turizmit në Vlorë, pritet të ketë një tjetër sezon të vështirë. Kësaj radhe i ndikuar nga kriza e luftës në...

Papa dënon masakrën në Buça dhe puth flamurin ukrainas

Papa Françesku dënoi "masakrën në Buça" të shkaktuar nga rusët në Ukrainë, dhe puthi një flamur ukrainas. “Lajmet e fundit nga lufta...

Romanova: Në Shqipëri kanë ardhur ukrainasit që blenë prona në bregdet

Iryna Romanova, shtetasja ukrainase që jeton në Tiranë, u shpreh për emisionin “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se refugjatët që po vijnë në...

Qeveria britanike mund të strehojë refugjatë ukrainas në pronat e oligarkëve

Qeveria britanike po mendon të strehojë refugjatët ukrainas në pronat e konfiskuara të oligarkëve rusë. “Jemi të hapur ndaj të gjithë mundësive”,...

2.5 mijë refugjatë ukrainas do të pranohen në Gjermani

Gjermania do të pranojë 2.500 refugjatë që kanë ikur në Moldavi nga Ukraina, tha të shtunën Ministrja e Jashtme, Annalena Baerbock. Numri...

Valery dhe Lesya, çifti i ushtarëve ukrainas që u martuan në mes të bombave

Mes tmerrit të përgjakshëm të luftës, një çift nga forcat ushtarake të Ukrainës janë martuar, jo shumë larg një postblloku në...

Flamuri ukrainas hiqet nga ambasada në Moskë

Flamuri i Ukrainës është hequr nga ambasada e vendit në Moskë, raportoi agjencia ruse e lajmeve RIA të mërkurën. Sipas RIA, shenja...

Rusët dhe ukrainasit ndeshen në sport, në Durrës

Teksa në Ukrainë po zhvillohen luftime, në Durrës rusët dhe ukrainasit po përballen në sportin e Taekwondo-së. Larg familjarëve të tyre që...