ukrainasit

Në pritje të kundërofensivës, ukrainasit nderojnë të rënët

Ukrainasit vizituan varret e ushtarëve të rënë në ditën e parë pas Pashkës Ortodokse. Në Krivji Rih, banorët u mblodhën në...

Beteja për Bakhmutin, ukrainasit mes dy zjarreve; luftojnë për mbijetesë

Dikur ishte i njohur për vreshtat e verës dhe minierat me kripë, por tani çdo gjë është rrafshuar nga bombardimet ruse....

‘Parajsa’ e Mikolaivit, kopshti zoologjik ku ukrainasit mund të shijojnë paqen

Në një ditë të bukur vjeshte, kopshti zoologjik në Mikolaiv duket i qetë, me vizitorët që mund ta lënë luftën pas...

Dyndje të rusëve, çfarë po ndodh në aeroportet e Serbisë?

Fëmijë, të rinj dhe të moshuar po mbërinjë në Serbi nëpërmjet linjave ajrore. Ky vendim erdhi pasi presidenti rus Vladimir Putin shpalli...

Rusia akuzon Ukrainën se nuk i përmbahet negociatave

Ukraina nuk po tregon konsistencë në negociatat Rusi – Ukrainë, sipas presidentit rus Vladimir Putini. Putini i tha presidentit të Këshillit Evropian,...

Princ Heri: Bota është e bashkuar me Ukrainën

Princ Herri gjatë fjalimit në ceremoninë e hapjes së Lojërave Inviktus në Holandë, tha se bota është e bashkuar me Ukrainën...

Mariupoli do të vazhdojë të luftojë, thotë kryetari i qytetit

Kryetari i qytetit të Mariupolit, Vadim Boiçenko, tha të enjten se qyteti nuk do dorëzohet. "Mariupoli ishte, është dhe do të vazhdojë...

Bajden akuzon Rusinë për gjenocid

Presidenti i SHBA-së, Xhou Bajden tha se “diktatori” Vladimir Putin po kryen gjenocid në Ukrainë. Duke folur në Ioua në SHBA për...

A e duan rusët Putinin?

Me një opozitë jashtë funksionit dhe një media të pavaruar tërësisht të mbytur, imazhi i tij si një njeri i fortë...

Rusia mund të përdorë armë kimike në Mariupol, thotë Zelenski

Forcat Ukrainase po bëhen gati për betejën e fundit që të marrin kontrollin e qytetit port, Mariupol, i cili është marrë...

FOTO – Pasojat e luftës në qytetet e Ukrainës

Ukraina po përballet me sulmet ruse që prej më shumë se një muaji, me luftime që kanë sjellë vdekjen e mijëra...

10 korridore humanitare pritet të hapen sot në Ukrainë

Në Ukrainë pritet të hapen 10 korridore humanitare për evakuimin e banorëve të shtunën, sipas zv. kryeministres së Ukrainës, Irina Vereshuk. Një...

Perëndimi shton sanksionet ndaj Rusisë

Udhëheqësit perëndimorë do t’i vendosin Rusisë paketa të reja sanksionesh, deklaroi SHBA të mërkurën. Thirrjet për sanksione të mëtejshme janë rritur ditët...

Ukraina kërkon garanci ndërkombëtare për negociatat me Rusinë

Rustem Umerov ishte anëtar i delegacionit të dërguar nga Kievi për të marrë pjesë në negociatat me përfaqësuesit e Rusisë në...

Rusia të përballet me gjyq ndërkombëtar, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas Zelenksi insiston që Rusia të mbajë “përgjegjësi", duke thënë se Moska duhet të dalë përpara një gjykate ndërkombëtare, të...

Banorët rrëfejnë momentet e dhunës në Bucha

Skenat e dhunës barbare nga rusët në rrethinat e Kievit kanë qenë të dhimbshme për ata që përjetuan shkatërrimin e qytetit. "Shpërthimet...