Ukrainës

Orban kërkon të mos diskutohet pranimi i Ukrainës në BE në samitin e BE-së 

Kryeministri hungarez Viktor Orbán kërkoi që samiti i ardhshëm i liderëve të Bashkimit Evropian javën e ardhshme të shmangë marrjen e...

SHBA i dorëzon Ukrainës 300.000 nga 1 milion predhat e premtuara

Bashkimi Evropian (BE) ia ka dorëzuar Ukrainës 300.000 nga një milionë predhat e premtuara deri tani, tha ministri i Jashtëm i...

Raketa ndaj Ukrainës, bombardohen Kievi dhe Khersoni, dëmtohet infrastruktura civile

Sirenat e alarmit ranë gjatë natës në lindje dhe jug-lindje të Ukrainës, me shpërthime të fuqishme që u dëgjuan në qytetet...

Orban: Negociatat për anëtarësimin e Ukrainës në BE duhet të ndalen 

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, ka thënë të premten se ai nuk e mbështet përparimin në negociatat për anëtarësim të Ukrainës...

Rusia akuza Ukrainës: Ka sulmuar një depo të mbetjeve bërthamore

Një dron ukrainas është përplasur me një ndërtesë që shërben si depo e mbetjeve bërthamore në centralin në Kursk në perëndim...

Kush është Rustem Umerov, ministri i ardhshëm i mbrojtjes i Ukrainës

Rustem Umerov, i cili do të zëvendësojë Oleksii Reznikov si ministër i mbrojtjes i Ukrainës, ka një histori të zhvillimit të...

Dy avionë luftarakë të Ukrainës përplasen në perëndim të Kievit, vdesin 3 pilotë

Dy avionë luftarakë të Ukrainës u përplasën me njëri-tjetrin, teksa po merrnin pjesë në një mision trajnues mbi rajonin Zhitomir të...

Norvegjia do t’i dhurojë Ukrainës avionë luftarakë F-16

Norvegjia ka vendosur t’i dhurojë Ukrainës aeroplanë luftarakë F-16, duke u bërë kështu vendi i tretë që i ndihmon asaj me...

Tre të vdekur nga një sulm rus në jug të Ukrainës, thotë Zelensky

Të paktën tre persona janë vrarë si pasojë e një sulmi rus në qytetin e Ukrainës jugore, Zaporizhja, të mërkurën, ka...

Pesë të vrarë dhe mbi 30 të plagosur nga sulmet ruse në lindje të Ukrainës

Dy sulme ajrore ruse e kanë goditur qendrën e qytetit ukrainas, Pokrovsk, në lindje të Donjeckut të hënën, duke i vrarë...

‘Princesha e akullit’ në Durrës, premierë absolute e trupës së baletit të Ukrainës

Një shfaqje e përgatitur në vetëm 11 ditë, mijëra kilometra larg atdheut të tyre, por e sjellë me mjaft dashuri e...

Stoltenberg: Anëtarësimi i Ukrainës në NATO gjatë luftës, nuk është në axhendë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se pranimi i Ukrainës në aleancën perëndimore ushtarake nuk do të ndodhë teksa...

SHBA do t’i lejojë aleatët t’i japin Ukrainës avionë luftarakë F-16

SHBA thotë se do të lejojë aleatët e saj perëndimorë të furnizojnë Ukrainën me avionë luftarakë të avancuar, duke përfshirë F-16...

Serbia përgatit amendament të rezolutës për integritetin e Ukrainës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha se Beogradi do të dorëzojë një amendament të një rezolute që duhet të miratohet nga...

Anëtarësimi i Ukrainës, Stoltenberg në Kiev: Prioritet në samitin e ardhshëm

Vendet e NATO-s kanë në plan të diskutojnë integrimin e mëtejshëm të Ukrainës në samitin e ardhshëm në Vilnius. Kjo u konfirmua...

Arrestohet e dyshuara për vrasjen e blogerit rus që përkrahte luftën kundër Ukrainës

Hetuesit rusë kanë arrestuar një grua që dyshohet se vrau një bloger të njohur ushtarak në Moskë, i cili përkrahte luftën...