universitet

Publikohen datat për regjistrimet në universitete

Duke filluar nga data 29 korrik e deri më 3 gusht, maturantët do mundet të aplikojnë në portalin U-Albania për t'u...

Universiteti i Kembrixhit shpalos flamurin e Ukrainës

Një pankartë e cila shkruan “Slava Ukraini” që do të thotë “Lavdi Ukrainës” në mbështetje të luftës në Ukrainë është lidhur...

Java e këshillimit të karrierës, organizohet panairi për punësimin e studentëve

Institucione shtetërore dhe kompani private po këshillojnë studentët për tregun e punës. Panairi u mbajt në mjediset e fakultetit të Historisë-Filologjisë. Dekani Sabri...

Studentët në Shqipëri kërkojnë 10.000 lekë mbështetje nga shteti

Studentët në Shqipëri kërkojnë një ndihmë prej 10 mijë lekësh të reja nga qeveria për të përballuar rritjen e çmimeve. Ata hasin...

Gjuha shqipe për herë të parë në Harvard

Gjuha shqipe do të mësohet në Universitetin e Harvardit për të gjithë studentët e të gjitha niveleve. Lajmin e bëri me dije...

Sfidat e gjyqësorit, UMSH mban Konferencën Ndërkombëtare

Aktorë të drejtësisë dhe politikës në vend e rajon, u mblodhën sot në një konferencë ndërkombëtare për të diskutuar mbi sfidat...

Kërkimi shkencor mungon në universitetet shqiptare, thotë ish-zv. Ministrja

Mungesa e kërkimit shkencor është problemi themelor në universitetet e Shqipërisë, pasi nuk ka fonde të pamjaftueshme për të. Kështu u shpreh...

Vetëm 2,2 për qind e studentëve studiojnë për bujqësi dhe veterinari

Ekonomiku dhe juridiku janë degët e preferuara për studim në Shqipëri, ndërsa bujqësia dhe veterinaria renditen në fund. Interesi në rritje është...

Historia e studentes që mbulon shpenzimet duke bërë bizhuteri

Jetesa për studentët në Tiranë, po bëhet çdo ditë e më e vështirë. Shumë prej tyre, paralelisht me shkollën, punojnë për...

Studentët përplasen me policinë gjatë protestës në Korçë

Policia ka tentuar të pengojë protestën e studentëve në Korçë, të cilët po ngrenë zërin kundër rritjes së çmimeve. Qindra studentë kanë...