ure

Një burrë në Detroit i mbijetoi rënies nga një urë me lartësi prej 45 metrash

Një burrë që punonte si punëtor ndërtimi i mbijetoi një rënie prej 45.7 metrash në lumin Detroit nga një urë që...

9 vjet nga heqja e barrikadës mbi urën në Mitrovicë

Barrikada mbi urën kryesore të Ibrit në Mitrovicë, e vendosur nga strukturat paralele serbe të veriut, është hequr përfundimisht më 17...

Urë e re, Mali i Zi-Shqipëri | Velipoja dhe Ulqini afrohen në 20 km, mbaron në 2024

Shqipëria dhe Mali i Zi kanë rënë dakord për ngritjen e një ure mbi lumin Buna. Ajo do jetë një pikë...

Një monument kulture në rrezik, dëmtohet e gjithë struktura e urës së Zogut

Një monument kulture rrezikon të shembet nga vërshimi i ujit. Bëhet fjalë për urën e Zogut, e cila si pasojë e rreshjeve...

Shembet ura në fshatin Rragam në Shkodër, 400 banorë të bllokuar

Ura që lidh fshatin Rragam me rrugën kryesore të njësisë administrative Gur i Zi në Shkodër, prej dy ditësh është shembur. Kjo...

Rusia rrit sigurinë pas shpërthimit në urën që e lidh me Krimenë

Rusia rriti sigurinë në urën që e lidh me Krimenë, pasi një shpërthim i madh të shtunën shkatërroi disa pjesë të...

Ura që lidh shtetet baltike, projekti kushton 64 milionë euro

Një shenjë rrugore në lumin Lituanez, Neris shënon fillimin e punimeve për ndërtimin e urës më të gjatë hekurudhore që lidh...