Ursula von der Leyen

Von der Leyen: Sulmet e Rusisë në Ukrainë janë krime lufte

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen, është shprehur se sulmet e fundit të Rusisë në Ukrainë janë krime lufte. Duke...

Von der Leyen për sanksionet: Kemi rrënuar sistemin financiar dhe industritë ruse

BE po punon për një paketë të shtatë sanksionesh ndaj Rusisë pas njoftimit të presidentit Putin se do të mbështesë 4...

Furnizimet me gazin rus, Von der Leyen: BE-ja të përgatitet për më të keqen

Evropa duhet të përgatitet për "situatën më të keqe" në lidhje me furnizimet me gazin rus. Kështu ka deklaruar Presidentja e Komisionit...

Çelja e negociatave, OSBE: Një kapitull i shumëpritur për shqiptarët

Delegacioni i OSBE-së e ka cilësuar ditën e sotme si një kapitull të ri të Shqipërisë, i shumëpritur dhe i merituar. "Një...

Von der Leyen: Shqipëria do të bashkohet me Mbrojtjen Civile Europiane

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen e cilësoi një moment historik konferencën e parë ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e...

‘Urime RMV’, presidentja e KE-së: Votimi i propozimit i hap rrugën negociatave

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen ka uruar Maqedoninë e Veriut për votimin e propozimit francez. Në një postim në...

Presidentja e KE-së: Rusia duhet të paguajë çmim të lartë për luftën në Ukrainë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen deklaroi se Rusia duhet të paguajë një çmim të lartë për luftën në...

VIDEO | Deputeti maqedonas i vendos pankartën ‘Jo’ Presidentes së KE-së

Deputetë të opozitës maqedonase kanë kundërshtuar fjalimin e mbajtur nga Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen në Kuvendin e...

Von der Leyen: Çështjet bilaterale s’janë kushte në procesin e anëtarësimit

Çështjet bilaterale si interpretimi i historisë nuk janë kushte në procesin e anëtarësimit. Kështu deklaroi Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der...

Von der Leyen në Shkup: RMV ka mundësinë historike për të hapur negociatat

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen ka mbajtur fjalën e saj në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, para votimit...

Von der Leyen: RMV duhet të ndërmarrë tani hapin vendimtar për të ecur përpara

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen deklaroi se tanimë është momenti që Maqedonia e Veriut të ndërmarrë hapin vendimtar...

Von der Leyen: BE të bëjë plane emergjente për ndërprerjen e plotë të gazit rus

Bashkimi Evropian duhet të bëjë plante emergjente për të ndërprerë plotësisht furnizimet me gazin rus. Kështu deklaroi këtë të mërkurë Presidentja e...

Bashkimi Evropian do të krijojë një platformë për rindërtimin e Ukrainës

Bashkimi Evropian do të krijojë një platformë koordinimi për rindërtimin e Ukrainës, pas përfundimit të luftës me Rusinë. Kështu bëri të ditur...

Von Der Leyen: KE gati të nisë bisedimet me Shqipërinë dhe RMV-në

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von Der Leyen shprehet se komisioni është gati të nisë bisedimet me Maqedoninë e Veriut dhe...

Von der Leyen takim me Zelenskin për anëtarësimin në BE të Ukrainës

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ndodhet në Kiev për t'u takuar me presidentin ukrainas Volodimir Zelenski. Von der Leyen...

BE siguron 300 miliardë euro për të ulur varësinë nga energjia ruse

Bashkimi Europian do të sigurojë rreth 300 miliardë euro për të ulur varësinë nga energjia ruse. Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von...