ushqim

Mjekja: Disa njerëz hanë gjithçka por nuk shëndoshen, është gjenetike

Ka enzima që rrisin ritmin e metabolizmit dhe ndikojnë te fakti që disa njerëz marrin peshë më lehtë se disa të...

Diatat online nuk janë për këdo! Mjekja: Mund të përfundoni me probleme

Endokrinologia Adela Haxhiraj tha për “Goodmorning Albanians” në Euronews Albania se dietat online nuk janë për këdo, madje ndodh që të...

Fundim Gjepali: Mishi dhe bulmeti me etiketa false, nuk dihet origjina e ushqimeve

Shefi i kuzhinës, Fundim Gjepali tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se mishi dhe bulmeti në...

Mjeku: Shqiptarët ushqehen më keq se gjermanët, shumë yndyrna dhe sheqer

Besnik Ismajli, mjeku i cili la Gjermaninë për t’u kthyer në Kosovë tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në...

Mjekja alergologe: Nëse keni alergji nga një ushqim, përfundoni patjetër në spital

Mjekja alergologe Alkerta Ibranji tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se një alergji e caktuar nga...

Nutricionistja: Eleminoni darkën pas orës 19:30, jo bukën

Nutricionistja Hyrida Basha u shpreh se darka pas orës 19:30 duhet eleminuar për të pasur një regjim ushqimor sa më të...

Nutricionistja: Jo dieta drastike për të humbur kilogramët e festave

Nutricionistja Hyrida Basha bëri thirrje që të mos mbahen dieta drastike pas festave me qëllim humbjen e peshës. Ajo sqaroi për “Good...

Skandali te ‘Zyber Hallulli’, Xholi: Fëmijët po ushqehen, s’ka probleme

Reme Xholi, drejtore e Shërbimit Social Shtetëror hodhi poshtë raportin e Kontrollit të Lartë të Shtetit lidhur me mungesën e ushqimit...

Drejtoresha e AKU-së: Bizneset që mashtrojnë me etiketat, targeti ynë kryesor

Drejtoresha e Autoritetit Kombëtar të Ushqimit (AKU), Jeta Deda thotë se disa biznese ushqimore në vend mashtrojnë me etiketat që u...

Rreth 100 turistë të helmuar nga ushqimi në Budva

Të paktën 96 turistë u helmuan nga ushqimi në një restorant në Budva, konfirmohet për portalin Dana nga burime të shumta. Ata janë...

Nis festa e birrës në Korçë, muzikë dhe ushqime tradicionale

Ka nisur festa e birrës në qytetin e Korçës. I gjithë sheshi ku po mbahet festa ka qenë i mbipopulluar me...

Kriza globale e ushqimit, ministrat e G7 mblidhen në Berlin

Gjetja e zgjidhjeve urgjente për shpërthimin e krizës globale të ushqimit, shkaktuar kryesisht nga lufta në Ukrainë është qëllimi kryesor i...

Njerëzit me alergji ndaj ushqimeve, më pak të prirur për t’u infektuar me COVID

Alergjitë ndaj ushqimeve janë shqetësuese në rastin më të mirë, ndërsa në rastin më të keq mund të përbëjnë rrezik serioz...

Kriza e ushqimit mund të përkeqësohet nëse porti i Odesës nuk hapet

Bota po përballet me një krizë të madhe ushqimore, sipas kreut të Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, David Beasley. Beasley shpjegoi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -...

Vendi italian ku nuk hahet ushqim ‘italian’

Të gjithë ata që udhëtojnë në Itali e dinë rutinën. Një ditë duke vizituar muzetë dhe ndoshta pak pazar, e ndjekur...