ushqime

Kritika e Fundim Gjepalit: Në Shqipëri mishi ende pritet llokma-llokma

Fundim Gjepali, shef kuzhine tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se 75% e produkteve që përdor...

“Me leverdi”, Sulaj: Një teknolog paguan pak për studimet dhe merr rrogë të lartë

15 mijë lek të reja kushtojnë studimet në Universitetin Bujqësor për teknolog, ndërsa pagesat në tregun e punës janë mbi 80...

“Sallami të konsumohet 1 herë në 10 ditë”, profesori: Ja çfarë shkakton po u teprua

Profesor Abdyl Sinani, ekspert i industrisë ushqimore tha në “Good Morning Albanians” se gjatë kësaj perudhe e mira është që nëse...

Rrezikoni helmimin! Ja ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni në plazh

Siguria ushqimore në plazh është shumë e rëndësishme dhe të gjithë duhet të kemi parasysh që të ruajmë në temperaturat e duhura produktet dhe pijet që konsumojmë. Një...

Shqiptarët shpenzime vetëm për ushqim, dëshmi e nivelit të varfërisë

Familjet shqiptare çojnë një pjesë të madhe të shpenzimeve të tyre për t’u ushqyer, në një tregues të varfërisë ekstreme. Në...

Fugoni në Memaliaj shpërndante ushqime për fushatë? Reagon policia

Policia e Gjirokastrës ka reaguar nëpërmjet një njoftimi zyrtar ku sqaron se, një fugon i cili dyshohej se transportonte ushqime që...

OKB: Çmimet e ushqimeve rriten për herë të parë pas një viti

Agjencia për ushqim e Kombeve të Bashkuara tha se sipas të dhënave në prill, çmimet e ushqimeve u rritën për herë...

Denoncoi blerje votash në Has-Dauti: Nuk justifikohen, nata e Kadrit kishte mbaruar

Kandidati i koalicionit “Bashkë Fitojmë” për Hasin, Miftar Dauti ka ndaluar një fugon ku dy djemtë e kandidatit të PS, Halit...

Gajda “godet” drejtoreshën e PAK: Kontrolli i KLSH me certifikatë, s’vlejnë reagimet

Komisioneri për mbrojtjen nga diskriminimi, Robert Gajda tha për “Review” në Euronews Albania se Kontrolli i Lartë i Shtetit ka certifikuar...

Ushqime të skaduara, reagon për herë të parë drejtoresha e qendrës PAK

KLSH ka nxjerrë një raport në të cilin rezulton se në qendrën për persona me aftësi të kufizuara në Vlorë kishte...

Ngrënia në orët e vona është jo vetëm e dëmshme, por edhe e rrezikshme

Nuk është e pazakontë të hani ushqime të ndryshme natën vonë, e veçanërisht kur keni ftuar ndonjë shok/shoqe dhe jeni duke...

Ushqimet janë të shtrenjta, inflacioni u ul 7,2% në janar

Çmimet e shtrenjta të ushqimeve vazhdojnë të prodhojnë krizë në portofolin e qytetarëve. Ato po e mbajnë inflacionin në nivelin mbi...

Keni ngrënë shumë gjatë festave? Ja si të shpëtoni nga toksinat

Të gjithë e kemi tepruar me ushqimet dhe me pijet e gazuara apo alkoolin gjatë këtyre ditëve festive. Ajo që kemi më shumë nevojë tani...

Pedagogu: Luleshtrydhja, kastraveci dhe panxhari kanë më shumë pesticide

Pedagogu Zef Gjeta tregoi në “Good morning Albanians” se edhe në kohën e komunizmit përdoreshin pesticide në ushqime, madje kanë qenë...

Korçarët vigjilentë për datat e skadencës, kritikojnë institucionet për neglizhencë

Pak ditë pas alarmit të dhënë nga AKU se salçiçet ‘Wudy’ përmbajnë një bakter të rrezikshëm për shëndetin e qytetarëve, Euronews...

Çmimet e larta në treg, inflacioni në Shqipëri arriti 8%

Shqipëria dhe Europa kanë përjetuar shtrenjtim të mëtejshëm të çmimeve në muajin gusht. Në vendin tonë inflacioni arriti në 8%, ndërsa...