ushqimet

“Futeni bukën në ngrirje pastaj në termusin e plazhit”,-këshillon profesor Sinani

Profesor Abdyl Sinani, ekspert i industrisë ushqimore, ishte këtë të mërkurë i ftuar në “Good Morning Albanians” për të folur për...

Sa gjatë mund të ruhen ushqimet në ngrirje

Ngrirja e ushqimeve të caktuara jo vetëm që mund t'ju ndihmojë të zvogëloni mbetjet ushqimore, por blerja e produkteve të caktuara...

Ndalohen punonjësit e bashkisë Shkodër, u gjenden 50 pako me ushqime në furgon

Policia ka shoqëruar në komisariat 3 punonjës të bashkisë Shkodër, të cilët po udhëtonin me një furgon ku ndodheshin 50 qese...

Shenjat që tregojnë se keni toksina të shumta në trup

A ndjeheni vazhdimisht të sëmurë pa ndonjë shkak të dukshëm? Grumbullimi i toksinave mund të jetë duke sjellë shqetësim për ju. Çdo...

Ushqimet të shtrenjta; bulmeti rritje me 28% në shkurt, mishi, vaji e peshku mbi 15%

Në muajin shkurt 2023 çmimet e qumështit, djathit dhe vezëve pësuan rritje vjetore me 28%, duke vështirësuar ekonominë e mijëra familjeve. Me...

A do të rriten çmimet e ushqimeve pas shfuqizimit të bordit? Flet ekspertja

Ekspertja e Ekonomisë Romina Radonshiqi ishte e ftuar këtë të shtunë në Euronews Albania, ku foli në lidhje me vendimin e...

Ushqimet ndikojnë në tru po aq sa në trup!

Emisioni "Enigmat e Hipokratit" që do të transmetohet sot në Euronews Albania do të trajtojë temën që ka lidhje me ushqyerjen...

Nutricionistja: Mos pini me zor 2 L ujë në ditë, si rregullohet bilanci i lëngjeve

Nutricionistja Enkeleda Ferrollari tha se jo domosdoshmërisht duhet të pish 2 litra uji në ditë. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në...

Nutricionistja Ferrollari: Proteinat për fryrje muskujsh janë të dëmshme

Nutricionistja Enkeleda Ferrollari është shprehur se proteinat që marrin njerëzit për fryrje muskujsh janë të dëmshme. E ftuar në emisionin “Good Morning...

Ushqimet e Hetem Ramadanit që mundin çdo sëmundje

Mjeku Hetem Ramadani në një intervistë për “Enigmat e Hipokratit” në Euronews Albania, tha se njerëzit duhet të mësojnë nga viruset...

Rriten kostot e jetesës në familje, inflacioni më i lartë në 20 vjet

Çmimet në treg kanë vazhduar të shtrenjtohen edhe në muajin gusht, me inflacionin që arriti 8%. Me këtë rritje, një familje...

Çmimet e ushqimeve në rënie, FAO: 8% më shtrenjtë se në 2021, prodhimi do bjerë

Çmimet globale të ushqimit u ulën për të pestin muaj radhazi në gusht. Megjithatë në raport me vitin e kaluar, ato...

Bie çmimi i vajit, sheqerit e orizit në bursë, tek ne nuk ndryshojnë

Ushqimet e shportës po shiten në bursa me çmimet e vitit 2021. Në vendin tonë, ato kontrollohen përmes një bordi të...

Ushqimet e ekspozuara në diell burim sëmundjesh, paralajmërojnë ekspertët

Tregtimi i fruta perimeve në ambiente të hapura, përtej çdo kushti higjieno-sanitar dhe në temperatura që i kalojnë 35 gradë në...

Ushqimet 17% më shtrenjtë në RMV, qeveria kufizon fitimin tregtar për produktet

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka kufizuar fitimin e tregtarëve në disa produkte ushqimore bazike, pasi inflacioni në vend arriti rekord...

Kriza e çmimeve, tek ne u shtrenjtua nafta e ushqimet, në Europë energjia 

Shqipëria dhe Europa kanë parë rritjen më të lartë të çmimeve në muajin maj. Në vendin tonë inflacioni arriti në 6.7...