ushqimore

Plan 10-vjeçar për sigurisë ushqimore, FAO vjen në Tiranë

Shqipëria do të rrisë sigurinë ushqimore dhe do të ngrejë sisteme bujqësore që të përballojnë ndryshimin e klimës. Për të rritur...

Siguria ushqimore si në BE, rriten kontrollet, transformohet bujqësia

Një dokument i ri për politikat ushqimore po diskutohet nga ekspertë të fushës. Drafti synon transformimin e bujqësisë, kontrolle më të...

“Analizat e AKU nuk publikohen”, gazetari: Politika mbron bizneset se i ka sponsor

Gazetari Granit Sokolaj thotë se autoriteti kombëtar i ushqimit nuk publikon asnjë analizë ushqimore në mënyrë që konsumatori të jetë i...

Njerëzit me alergji ndaj ushqimeve, më pak të prirur për t’u infektuar me COVID

Alergjitë ndaj ushqimeve janë shqetësuese në rastin më të mirë, ndërsa në rastin më të keq mund të përbëjnë rrezik serioz...

30 mln $ garanci sovrane, kredi e butë për grosistët e produkteve ushqimore

Grosistët e mëdhenj të produkteve ushqimore: miellit, vajit, sheqerit dhe orizit, tashmë mund të aplikojnë për të marrë kredi të butë,...

Rusia fajëson Perëndimin për çështjen e sigurisë ushqimore

Rusia ka hedhur poshtë akuzat se pushtimi i saj në Ukrainë ka krijuar kërcënime serioze për sigurinë globale të ushqimit, duke...

Putin: Rusia gati të zhbllokojë grurin nëse Perëndimi heq sanksionet

Moska është e gatshme të japë një 'kontribut të rëndësishëm' për të shmangur një krizë globale ushqimore nëse Perëndimi heq sanksionet...

Pushtimi i Ukrainës mund të shkaktojë krizë globale ushqimore, paralajmëron OKB

Pushtimi rus i Ukrainës mund të shkaktojë mungesa globale të ushqimit në muajt e ardhshëm, ka paralajmëruar OKB-ja, raporton BBC. Sekretari i...

Xhaçka: Shqipëria mbështet thirrjen e OKB-së për sigurinë ushqimore

Shqipëria e mbështet Thirrjen e OKB-së për Veprim Global për Sigurinë Ushqimore, dhe do të punojë për të çuar përpara veprimet...

Bie siguria ushqimore në BE, tjetër skandal për kompanitë italiane

Për herë të dytë brenda pak javësh, kompania e ushqimeve “Buitoni” është përfshirë nga skandali. Një ankesë është dorëzuar në Francë...

Thellohet kriza ushqimore, raporti: 193 milionë njerëz në botë vuajnë nga uria

Rreth 193 milionë njerëz në 53 vende ose territore përjetuan vitin e kaluar një pasiguri akute ushqimore. Kështu thotë raporti i organizatës...

Zelenski paralajmëron krizë globale ushqimore

Presidenti i Ukrainës Zelenski ka paralajmëruar se konflikti me Rusinë mund të shkaktojë një krizë ushqimore që prek vendet në mbarë...

Shteti duhet t’i garantojë vetë rezervat ushqimore, thotë Theodor Kristuli

Qeveria u ka kërkuar bizneseve që të furnizohen masivisht me produkte, për të krijuar një rezervë për shkak të krizës ushqimore...

OKB-ja: Kriza ushqimore, më e rënda që nga Lufta e Dytë Botërore

Lufta në Ukrainë ka krijuar një krizë ushqimore e cila do të ketë ndikim global më shumë se çdo ngjarje tjetër...

Qytetarët grekë blejnë gazin në Bullgari

Rritja e çmimit të gazit që nga fillimi i konfliktit Rusi-Ukrainë ka bërë që shumë qytetarë grekë të kalojnë kufirin bullgar...