ushtar

Tensionet Kinë-Tajvan, ushtari i humbur gjendet në brigjet kineze

Një ushtar tajvanez, i cili u zhduk javën e kaluar nga një ishull pranë brigjeve kineze është gjetur në Kinën kontinentale. Kështu...

Çfarë i bindi rusët të ngrihen më në fund kundër Putinit?

Ligje sekrete, protesta masive, grumbullime nëpër kufij, ç’po ndodh në Rusi? Policia rrahu dhe arrestoi burra dhe gra që dolën në rrugë...

Ushtarët ukrainas përshkruajnë vijën e frontit: Është e tmerrshme

Ushtarët ukrainas që janë kthyer nga vija e frontit në rajonin e Donbasit, ku Rusia i ka dhënë jetë një ofensive...

Gjermania do të trajnojë ushtarët ukrainas, por si?

Ushtria gjermane po planifikon të trajnojë ushtarët ukrainas në Sistemin e Raketave të Shumëfishta Launch Mars II, tha të mërkurën në...

Burg përjetë për krime lufte ushtarit rus në Ukrainë

Një gjykatë në Ukrainë ka dënuar me burgim të përjetshëm komandantin e një tanku rus, i akuzuar për vrasjen e një...

Rusët bombardojnë bazën humanitare në Ukrainë

Trupat ruse vijojnë bombardimet në Ukrainë, duke sulmuar një godinë që shërbente si bazë për ndihma humanitare në Kharkiv. Ndërkohë, në Kiev...

Abort pa pëlqimin e prindërve për vajzat mbi 16 vjeç në Spanjë

Spanja ka miratuar një projekt-ligj që do të heqë kërkesën që vajzat 16 dhe 17-vjeçare të kenë pëlqimin prindëror përpara se...

Më shumë se 28,000 rusë janë vrarë që nga fillimi i luftës, sipas Ukrainës

Rreth 28.300 ushtarë rusë janë vrarë në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit rus në shkallë të plotë, sipas Shtabit të...

Ushtari i parë rus do të dalë në gjyq për vrasjen e një ukrainasi

Ukraina ka njoftuar rastin e parë të një ushtari rus që do të dalë në gjyq për vdekjen e një 62-vjeçari...

“Djemtë po mbahen, por situata është e tmerrshme”, thotë zyrtari në Luhansk

Pas disa javësh sulmi të pandërprerë si nga ajri ashtu dhe në tokë, trupat ukrainase “po mbahen”. Ky është qëndrimi i kreut...

Ukrainasit dynden për të bërë tatuazhe patriotike

Më shumë se dy muaj luftë mes Rusisë dhe Ukrainës kanë lënë gjurmë tek shumë ukrainas të cilët kanë filluar të...

Ukraina mes përpjekjeve diplomatike dhe gatishmërisë për luftë

Llogoret e Ukrainës që është në konflikt me Rusinë ndodhen një botë larg tapeteve të kuq, të shtruar për liderët perëndimorë...