ushtarak

Gjenden rrënoja të avionit ushtarak F-35 që u zhduk mbi Karolinën e Jugut

Zyrtarët ushtarakë amerikanë njoftuan se janë gjetur mbetjet e avionit ushtarak F-35, i cili u zhduk pasi piloti u hodh mbi...

U arrestuan për drogën në Zall Herr, lirohen 3 ushtarakët

3 ushtarakët e arrestuar pas zbulimit të drogës në repartin në Zall Herr janë liruar. Gjykata e Apelit ka pranuar kërkesën e...

Dy të vdekur pas rrëzimit të helikopterit ushtarak hungarez

Një helikopter ushtarak i Hungarisë u rrëzua të mërkurën gjatë një misioni stërvitor në Kroaci. Si pasojë e rrëzimit, të paktën dy...

Avioni ushtarak rus përplaset me dronin amerikan në Detin e Zi

Një avion luftarak rus është përplasur me një dron vëzhgues pa pilot të Shteteve të Bashkuara mbi Detin e Zi, tha...

Ministri i Mbrojtjes: Nuk ka rrezik të menjëhershëm ushtarak për Moldavinë

Moldavia aktualisht nuk po përballet “me një rrezik të menjëhershëm ushtarak”, por është subjekt “i një lufte hibride të nisur nga...

Veterani ushtarak amerikan akuzohet se ka trajnuar ilegalisht pilotët kinezë 

SHBA-ja ka akuzuar ish-pilotin e marinës amerikane, Daniel Duggan, se u ka dhënë në mënyrë të paligjshme pilotëve kinezë "stërvitje ushtarake"...

Rusia përfundon mobilizimin ushtarak, në disa qytete vijon zhvendosja e popullsisë

Rusia e konsideron të përfunduar mobilizimin e pjesshëm në Ukrainë. Moska pretendon se 82.000 trupa janë tashmë në vijat e frontit dhe...

Putin shpall ligjin ushtarak, firmos dekretin për 4 rajonet ukrainase të aneksuara

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi të mërkurën se ka nënshkruar një dekret që parashikon zbatimin e ligjit ushtarak në 4 rajonet...

Putin kërkoi mobilizim ushtarak, albanologu: Shumë njerëz po ikin nga Rusia

Albanologu rus, Alexander Rusakov thotë se shumë qytetarë të Rusisë po largohen nga vendi pas kërkesës së presidentit Vladimir Putin, për...

Granatimet bllokojnë 77 minatorë në rajonin e Donetskut

Granatimet kanë bllokuar 77 minatorë në një minierë qymyri në rajonin Donetsk të Ukrainës lindore pasi minierës iu ndërpre energjia elektrike,...

‘Kishim tre mundësi’, Rama tregon pse PS zgjodhi një ushtarak për president

Kryeministri Edi Rama mblodhi grupin parlamentar të PS mëngjesin e së shtunës për të mbledhur firmat e nevojshme për kandidaturën e...

Lituanezët mbledhin fonde për blerjen e një droni ushtarak për Ukrainën

Qindra Lituanezë u mblodhën për të blerë një dron të avancuar ushtarak për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë, në...

Zelenski firmos zgjatjen e ligjit ushtarak dhe mobilizimit masiv në Ukrainë

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka nënshkruar dekrete për të zgjatur ligjin ushtarak dhe mobilizimin masiv për 90 ditë të tjera në...

Nuk ka asnjë plan për të shpallur gjendjen e luftës në Rusi, thotë Kremlini

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të mërkurën se situata e brendshme politike në vend është e qëndrueshme dhe hodhi poshtë...

Putin synon ‘skenar korean’ për Ukrainën, thotë shefi i shërbimit inteligjent

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin po kërkon të ndajë Ukrainën në dy pjesë, e ngjashme me skenarin pas luftës të Koresë...

Harta e vendeve që janë në mbështetje të Putinit

Pushtimi i Ukrainës nga Rusia ka shkaktuar zemërim në të gjithë botën. Vendet e Perëndimit kanë denoncuar veprimet e Vladimir Putin duke...