ushtarake

Udhëheqësi i juntës ushtarake në Gabon betohet si president i vendit

Gjenerali Nguema udhëhoqi një grusht shteti të mërkurën e kaluar kundër presidentit Ali Bongo, duke e rrëzuar atë menjëherë pasi u...

Rreziku nga ndërhyrja ushtarake, Junta mbyll hapësirën ajrore të Nigerit

Liderët e puçit ushtarak në Niger kanë mbyllur hapësirën ajrore të shtetit, duke u thirrur në kërcënim të ndërhyrjes ushtarake nga...

Mercenarët e Wagner pretendojnë kontrollin e bazës së dytë ushtarake

Transmetuesi britanik BBC është duke raportuar se pjesëtarë të Wagnerit po pretendojnë se e kanë fituar kontrollin e bazës ushtarake edhe...

Prigozhin: Selia ushtarake dhe aeroporti i Rostovit janë nën kontrollin e Wagner 

Shefi i Wagner Yevgeny Prigozhin tha se forcat e tij kanë kontrollin e objekteve ushtarake në Rostov-on-Don dhe kontrollin e fushës...

Kina vazhdon manovrat ushtarake pranë Tajvanit 

Kina vazhdoi të hënën manovrat e saj ushtarake në shkallë të gjerë pranë Tajvanit, për të tretën ditë radhazi, si hakmarrje...

Eksperti Hoti zbulon forcën ushtarake të Finlandës, frika e Vladimir Putin

Një tjetër flamur i është shtuar familjes së Aleancës Euroatlantike. Finlanda është anëtari i 31 i NATO, duke shënuar edhe historinë për...

SHBA jep edhe 2.6 miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë zbuluar detaje të ndihmës së re ushtarake prej 2.6 miliardë dollarësh për Ukrainën për të...

Putin: Nuk po krijojmë një aleancë ushtarake me Kinën

Rusia dhe Kina nuk po krijojnë një aleancë ushtarake dhe nuk po fshehin asgjë, në kuptim të bashkëpunimit ushtarak, tha presidenti...

Me nderime ushtarake, pamjet nga varrimi i studentes shqiptare në Greqi

Klaudia Lata ishte një nga viktimat e aksidentit tragjik në Greqi ku një tren udhëtarësh u përplas me një tren mallrash...

Putin takon zyrtarë të lartë ushtarakë, diskuton për strategjinë në Ukrainë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka zhvilluar takime me zyrtarë të lartë ushtarakë që mbikëqyrin luftën në Ukrainë. “Të premten, presidenti e ka...

Rusia bombardon bazën ushtarake të Ukrainës në Kherson

Forcat ruse qëlluan në ndërtesën e administratës ushtarake rajonale në sheshin qendror të Khersonit, tha në Telegram, më 14 dhjetor, Yaroslav...

Kosova nënshkruan marrëveshje me Britaninë për misione ushtarake jashtë shtetit

Kosova dhe Britania e Madhe kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët për bashkë-zbarkime të forcave të të dyja vendeve në misione...

Scholz: Gjermania, e gatshme për një rol udhëheqës ushtarak në Evropë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi këtë të diel se Gjermania është e gatshme për një rol udhëheqës ushtarak për të garantuar...

Nëntë avionë luftarakë rusë u shkatërruan në Krime, thotë Kievi

Forcat Ajrore të Ukrainës kanë thënë sot se nëntë avionë luftarakë rusë u shkatërruan të martën në shpërthime të mëdha në...

Stërvitjet ushtarake të Kinës po simulojnë një sulm të mundshëm, sipas Tajvanit

Zyrtarët në Tajvan kanë deklaruar se Kina është duke kryer stërvitje ushtarake, të cilat duket se po simulojnë një sulm në...

‘Defender 23’, stërvitja ushtarake e NATO-s do të zhvillohet edhe në Shqipëri

Vitin e ardhshëm, në Shqipëri do të zhvillohet një pjesë e "Defender 23", stërvitjes ushtarake të aleancës së NATO-s. Lajmi është bërë...