ushtarake

Nëntë avionë luftarakë rusë u shkatërruan në Krime, thotë Kievi

Forcat Ajrore të Ukrainës kanë thënë sot se nëntë avionë luftarakë rusë u shkatërruan të martën në shpërthime të mëdha në...

Stërvitjet ushtarake të Kinës po simulojnë një sulm të mundshëm, sipas Tajvanit

Zyrtarët në Tajvan kanë deklaruar se Kina është duke kryer stërvitje ushtarake, të cilat duket se po simulojnë një sulm në...

‘Defender 23’, stërvitja ushtarake e NATO-s do të zhvillohet edhe në Shqipëri

Vitin e ardhshëm, në Shqipëri do të zhvillohet një pjesë e "Defender 23", stërvitjes ushtarake të aleancës së NATO-s. Lajmi është bërë...

VIDEO | Johnson merr pjesë në stërvitjen ushtarake të trupave ukrainase

Kryeministri në largim i Britanisë së Madhe, Boris Johnson ka vizituar trupat ukrainase që po trajnohen nga ata Forcat e Armatosura...

Osmani dekoron me medaljen presidenciale ushtarake trupat sllovene

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani gjatë vizitës zyrtare në Slloveni ka dekoruar me Medaljen Presidenciale Ushtarake trupat sllovene në kuadër të...

Rusia godet 3 baza ushtarake në Kiev, njëra pranë kufirit me Poloninë

Banorët në qytetin lindor të Ukrainës, në Kharkiv çdo ditë e më shumë zgjohen mes shkatërrimeve ruse të cilat po shkaktojnë...

Nga 1 korriku, rriten me 30% pagat e ushtarakëve

Duke filluar nga data 1 korrik 2022, paga e ushtarakëve do të rritet me 30%. Lajmin e ka bërë të ditur Ministri...

Boris Johnson premton më tepër ndihmë ushtarake për Ukrainën

Kryeministri britanik Boris Johnson thotë se do të ofrojë më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën, gjatë një vizite në Kiev. “Ne jemi...

Pollo: Shqipëria me baza ushtarake të kafshuara nga babëzia e politikanëve

Ish-deputeti demokrat Genc Pollo e cilësoi abuzim të radhës ‘alibinë se presidenti i ri është zgjedhur me bekimin e SHBA për...

Organizatat serbe e ruse organizojnë kampe ‘luftarake’ për fëmijët në Krushevc

Organizatat serbe dhe ruse kanë organizuar kampe dhe aktivitete luftarake për fëmijët në Krushevc të Serbisë. Nga fotot e publikuara, ajo se...

Pushtimi i Ukrainës nuk po shkon sipas planit rus, thotë NATO-ja

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se lufta e Rusisë në Ukrainë nuk po sipas sipas planit rus dhe...

Biden firmos ligjin që lehtëson eksportin e pajisjeve ushtarake në Ukrainë

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden nënshkroi një ligj që e bën më të lehtë eksportin e pajisjeve ushtarake në Ukrainë, duke...

Bluza ushtarake e Zelenskit shitet mbi 100 mijë dollarë në ankand

Bluza e famshme ushtarake e Volodimir Zelenskit është shitur mbi 100 mijë dollarë në një ankand për mbledhjen e fondeve për...

Bjellorusia zhvillon stërvitje ushtarake në veri të Ukrainës

Bjellorusia, një aleat i ngushtë i Rusisë dhe fqinj i Ukrainës në veri të vendit, ka nisur stërvitjet ushtarake në shkallë...

Kapen 1.7 ton drogë në Meksikë, gjatë aksionit në det të hapur

Ushtria meksikane ka sekuestruar një sasi prej 1.7 ton kokainë, në një aksion të kryer në det të hapur. Lënda narkotike po transportohej...

SHBA do të dërgojë më shumë armatime luftarake në Ukrainë, thotë Bajden

Presidenti amerikan, Xho Bajden deklaroi se SHBA do të dërgojë më shumë armatime luftarake në Ukrainë. Deklaratën, Bajden e dha pas mbërritjes...