ushtare

Ekspertët: Spiunët rusë më efektivë se ushtria në luftën në Ukrainë

Shërbimet e sigurisë dhe inteligjencës ruse kanë arritur sukses më të madh në Ukrainë sesa ushtria e saj, sipas një raporti...

Fotogaleri| Letrat dhe vizatimet e fëmijëve të Prishtinës do të dërgohen në Hagë

Drejtoresha e Arsimit në Komunën e Prishtinës, Besianë Musmurati ka bërë të ditur sot se letrat dhe vizatimet e fëmijëve të...

Rebelët e Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare vrasin 9 ushtarë kolumbianë

Të paktën nëntë ushtarë kolumbianë u vranë dhe nëntë të tjerë u plagosën gjatë një sulmi nga guerilët e Ushtrisë Çlirimtare...

400 mijë ushtarë të tjerë rusë, nga 1 prilli nis rekrutimi i trupave me kontratë

Rusia do të mobilizojë forca të tjera ushtarake për pushtimin e Ukrainës. Mediat ruse shkruajnë se nga data 1 prill pritet...

Grupi i parë i ushtarëve ukrainas përfundon trajnimin amerikan në Gjermani

Grupi i parë prej 635 luftëtarësh ukrainas ka përfunduar një trajnim të avancuar pesë-javor amerikan në Gjermani mbi aftësitë e sofistikuara...

Sllovenia po planifikon të rrisë numrin e ushtarëve në Kosovë

Sllovenia po planifikon të rrisë numrin e ushtarëve të dislokuar në misionin e KFOR-it në Kosovë. Kështu bëri të ditur ministri slloven...

Petkoviç: Po shqyrtojmë dërgimin e 1000 ushtarëve në Kosovë

Drejtori i Zyrës për Kosovën, Petar Petkoviç deklaroi se në veri kanë hyrë 300 deri në 350 pjesëtarë të Policisë së...

Putin takon nënat e ushtarëve rusë

Presidenti rus Vladimir Putin u ka thënë nënave të ushtarëve rusë që luftojnë në Ukrainë, të mos besojnë në gjithçka që...

Rusia rekruton ushtarë afganë, ofron 1500 € në muaj

Rusia po përpiqet të rekrutojë forcat speciale afgane për të luftuar në Ukrainë, kështu raporton media prestigjioze Associated Press. Moska dëshiron të...

Rusia “po rekruton ushtarë afganë të trajnuar nga SHBA-ja”

Ushtarët e njësive speciale afgane, që kanë luftuar përkrahë trupave amerikane por që kanë ikur në Iran për tërheqjes së SHBA-së...

Rusët zbarkojnë në Bjellorusi, Ukraina frikë për sulme

Bjellorusia ka mirëpritur kontingjentin e radhës të trupave ruse që kanë mbërritur për t’u stërvitur me ato vendase. Janë rreth 9...

Franca do të trajnojë rreth 2.000 ushtarë ukrainas

Franca ka njoftuar se do të furnizojë Ukrainën me sisteme të mbrojtjes ajrore dhe do të zgjerojë një program trajnimi për...

Vendet e BE-së ofrojnë trajnime në fushën e betejës për ushtarët ukrainas

Duke u bërë gati për fushën e betejës. Këta rekrutë ukrainas po i nënshtrohen  një trajnimi ushtarak  në Mbretërinë e Bashkuar. Të...

300 ushtarë amerikanë nisen drejt Kosovës, reagon Vuçiç

Rreth 300 anëtarë të Gardës Kombëtare të Indianës janë nisur për në Kosovë për një mision nëntëmujor. Ekipi luftarak i Brigadës së...

Rusia po vret në mënyrë cinike ushtarët e saj, thotë Zelenski

Tre javë pas kundërofensivës në veri-lindje të vendit, që u mundësoi rimarrjen nën kontroll të disa mijëra kilometrave katrorë territor, forcat...

Rinisin tensionet dhe përplasjet ne kufirin Armeni-Azerbajxhan, vriten 49 ushtarë

Tensionet po rriten sërish mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Raportohet se në përplasjet  e fundit janë vrarë të paktën 49 ushtarë armenë. Ministria...