ushtare

Ukraina synon të grumbullojë 1 milion ushtarë për të rimarrë jugun e vendit

Ukraina planifikon të grumbullojë një milion ushtarë, të pajisur me armë të NATO-s, për të luftuar në rikthimin e kontrollit në...

7 vjet pas masakrave të Parisit, vëmendja ende e lartë në Francë

Rreth 7 vjet pas sulmeve të 13 nëntorit 2015 në Paris, lufta kundër terrorizmit vazhdon ende në Francë, vend ku sulmet...

Po humbasim deri në 200 ushtarë në ditë, thotë zyrtari ukrainas

Një ndihmës i lartë i presidentit të Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se rreth 100 deri në 200 ushtarë ukrainas po vriten...

VIDEO | Ushtarët ukrainas festojnë për fitoren e Ukrainës ndaj Skocisë

Ukraina arriti një fitore të madhe mbrëmjen e djeshme në Skoci, ku mposhti vendasit me rezultatin 1-3 në ndeshjen e vlefshme...

Ukraina po humb mbi 100 ushtarë në ditë, thotë Zelenski

Ukraina po humb 60-100 ushtarë çdo ditë, tha presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski në një intervistë për Newsmax, raporton CNN. “Situata në...

Ish-ushtarja irlandeze shpallet fajtore pasi u bë pjesë e ISIS

Ish-ushtarja irlandeze, Lisa Smith është dënuar për shkak se ishte bërë pjesë e grupit terrorist të Shtetit Islamik. Smith e cila u...

Macron dhe Scholz i kërkojnë Putin të lirojë ushtarët e dorëzuar në Azovstal

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti francez Emmanuel Macron patën një bisedë telefonike 80-minutëshe me Vladimir Putin të shtunën, raporton Euronews. Ata...

Forcës së Sigurisë së Kosovës i shtohen edhe 257 ushtarë

257 ushtarë të rinj u betuan për t’iu bashkuar Ushtrisë së Kosovës. Ushtarët e sapo betuar thanë se janë të emocionuar...

Rreth 2 mijë ushtarë ukrainas janë dorëzuar në Azovstal, sipas ministrit rus

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu u shpreh se rreth 2 mijë ushtarë ukrainas janë dorëzuar në uzinën Azovstal në Mariupol. Në...

Mbi 900 luftëtarë ukrainas janë dërguar në një koloni burgu, thotë Rusia

Mbi 900 luftëtarë ukrainas që ishin izoluar në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol janë dërguar në një koloni burgu në...

Trupat ruse po refuzojnë të luftojnë, thotë inteligjenca ukrainase

Trupat ruse po refuzojnë gjithnjë e më shumë të marrin pjesë në luftime në Ukrainë, thotë drejtoria e inteligjencës e Ministrisë...

Rusia publikon pamjet e ushtarëve ukrainas të dorëzuar në Azovstal

Ministria ruse e Mbrojtjes ka publikuar pamjet e atyre që thotë se janë disa nga ushtarët ukrainas të plagosur që janë...

Arrin në 40 mijë numri i ushtarëve të NATO-s në kufirin e Europës me Rusinë

Numri i trupave nën komandën e NATO-s të vendosura në krahun lindor të aleancës ka arritur në 40 mijë ushtarë, 10...

Gjyqi i parë për krime lufte, 21-vjeçari rus akuzohet për vrasjen e civilëve

Një ushtar rus i akuzuar për vrasjen e një civili ukrainas të çarmatosur është paraqitur në gjykatën e Kievit ditën e...

PAMJE | Ushtarët rusë qëllojnë për vdekje dy civilë

Ushtarët rusë qëlluan dy civilë ukrainas të paarmatosur teksa po largoheshin nga një pikë shitje automjetesh në periferi të kryeqytetit ukrainas,...

Avancimi në Lindje të Ukrainës, qytetarët do vendosin për bashkimin me Rusinë

Një komandant ushtarak ukrainas thotë se suksesi i një kundërofensive është realizuar nga trupat e tij rreth qytetit të Kharkiv dhe tanimë...