ushtare

Avancimi në Lindje të Ukrainës, qytetarët do vendosin për bashkimin me Rusinë

Një komandant ushtarak ukrainas thotë se suksesi i një kundërofensive është realizuar nga trupat e tij rreth qytetit të Kharkiv dhe tanimë...

‘Rezistojmë deri në plumbin e fundit’, ukrainasit refuzojnë të lënë Azovstalin

Forcat ruse vijojnë të godasin fuqishëm uzinën e çelikut Azovstal, ku është cepi i fundit i rezistencës ukrainase në qytetin e...

Zelenski u kërkon ushtarëve rusë të tërhiqen nga lufta në Ukrainë

Në video-fjalimin e tij gjatë mesnatës, presidenti ukrainas Volodimir Zelenski foli në rusisht për t'u kërkuar trupave ruse të mos luftojnë...

Dhjetëra ushtarakë braktisin çdo vit detyrën nga pagesat e ulëta

Është folur shumë për ikjet e mjekëve dhe infermierëve nga Shqipëria, por është ushtria ajo që rrezikohet më shumë nga ikjet....

700 ushtarë ukrainas dhe mbi 1000 civilë mbahen robër nga Rusia

Rreth 700 trupa ukrainase mbahen robër nga forcat ruse, raporton Interfax Ukraine, duke cituar zëvendëskryeministren ukrainase. "Sa i përket ushtrisë jemi pothuajse...

3 mijë ushtarë ukrainas kanë vdekur që nga fillimi i luftës, thotë Zelenski

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se 3 mijë ushtarë ukrainas kanë vdekur që nga fillimi i pushtimit rus më 24...

Këshilltari i Zelenskit: Ushtarët ukrainas nuk janë dorëzuar në Mariupol

Ukraina ka hedhur poshtë pretendimet e Rusisë, se 1026 ushtarë ukrainas janë dorëzuar në qytetin e Mariupolit. Oleksiy Arestovych, një këshilltar i...

Rusia pretendon se mbi 1 mijë ushtarë ukrainas janë dorëzuar në Mariupol

Rusia pretendon se 1,026 ushtarë ukrainas kanë dorëzuar armët në qytetin e rrethuar të Mariupolit. Porti jugor është sulmuar prej javësh...

Zelenski-Putinit: Planet s’po i shkojnë mirë, kanë vdekur mijëra ushtarë rusë

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski i është përgjigjur deklaratës së homologut rus, Vladimir Putin i cili tha ditën e djeshme se operacioni...

Zelenski: Rusia po përqëndron mijëra ushtarë për ofensivën e radhës

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski deklaroi se Rusia do të përqëndrojë mijëra ushtarë për ofensivën e radhës ndaj vendit të tij. Duke...

Biden takon ushtarët amerikanë në Poloni: Luftë regjimeve autokrate

Presidenti Joe Biden vizitoi të premten trupat amerikane të vendosura në Poloni, në kuadër të vizitës së tij dyditore në këtë...

10 mijë ushtarë rusë të vrarë sipas gazetës pro Kremlinit

Thuajse 10 mijë ushtarë rusë janë vrarë gjatë luftimeve në Ukrainë që prej nisjes së pushtimit 4 javë më parë, raporton...

Përditësime LIVE 10 mars: Kryqi i Kuq paralajmëron krizë humanitare në Mariupol

Sot është dita e pesëmbëdhjetë e luftimeve në Ukrainë që nga mëngjesi i 24 shkurtit, kur presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi...

Valery dhe Lesya, çifti i ushtarëve ukrainas që u martuan në mes të bombave

Mes tmerrit të përgjakshëm të luftës, një çift nga forcat ushtarake të Ukrainës janë martuar, jo shumë larg një postblloku në...

Ukraina pretendon se ka vrarë mbi 5700 ushtarë rusë

Zyrtarët ushtarakë të Ukrainas kanë raportuar se 5 710 trupa ruse janë vrarë në pesë ditët e para të luftimeve intensive...

Ukraina pretendon se ka vrarë më shumë se 5000 ushtarë rusë

Ministria e Mbrojtjes e Kievit pretendon se më shumë se 5000 ushtarë rusë janë vrarë në katër ditët e para të...