ushtri

A pritet të ndërhyjë ushtria serbe në Kosovë? Përgjigjet ministri Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla deklaroi se ka një mobilizm të ushtrisë dhe xhandarshmërisë serbe, por beson...

Çfarë i bindi rusët të ngrihen më në fund kundër Putinit?

Ligje sekrete, protesta masive, grumbullime nëpër kufij, ç’po ndodh në Rusi? Policia rrahu dhe arrestoi burra dhe gra që dolën në rrugë...

Rusia stërvitje ushtarake me Kinën, ndërsa shtohen tensionet me Ukrainën

Rusia tha se do të nisë stërvitje ushtarake gjithëpërfshirëse në lindje të vendit së bashku me forcat nga Kina, një shfaqje...

Kosova do të jetë vend pritës i stërvitjes ushtarake të NATO-s, “Defender Europe 23”

Kosova do të jetë vend pritës i stërvitjes së aleancës ushtarake të NATO-s në rajonin e Ballkanit, "Defender Europe 23". Lajmi është...

3 armë rrëqethëse që përdoren kundra civilëve

Nga ‘Zëri i Zotit’ tek ‘Arma e Nxehtësisë’, më poshtë do të eksplorojmë 3 lloje armësh të prodhuara nga ushtria amerikane...

Estonia lejon të rinjtë të aderojnë si grup shoqëror në ushtri

Që prej kësaj vere, ushtria estoneze do të lejojë të rinjtë t’i bashkohen në grup Forcave të Armatosura. Pjesëtarët e grupit...

Estonia akuzon Rusinë për shkelje të hapësirës ajrore

Estonia ka thirrur ambasadori rus pas akuzave se një helikopter ka shkelur hapësirën e saj ajrore. Një helikopter rus MI-8 dyshohet se...

Rusia po dobësohet ushtarakisht nga sanksionet e Perëndimit, thotë Scholz

Rusia nuk do të jetë në gjendje të ruajë fuqinë e saj ushtarake për shkak të sanksioneve të ashpra perëndimore, tha...

100 miliardë euro për ushtrinë në Gjermani

Qeveria gjermane dhe opozita konservatore kanë rënë dakord për marrëveshjen e lëvrimit të 100 miliardë eurove për modernizimin e ushtrisë përballë...

Rusia heq kufirin maksimal të moshës për përfshirjen në ushtri

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin nënshkroi ligjin që heq kufiri maksimal të moshës për rusët apo të huajt të cilët duan...

Ushtria ukrainase ankohet për mungesë mbështetjeje

Që kur Rusia pushtoi në shkurt Ukrainën, një nga temat më të diskutuara gjerësisht ka qenë përçarja e ushtrisë ruse. Trupat ukrainase,...

Forcës së Sigurisë së Kosovës i shtohen edhe 257 ushtarë

257 ushtarë të rinj u betuan për t’iu bashkuar Ushtrisë së Kosovës. Ushtarët e sapo betuar thanë se janë të emocionuar...

Moska vijon bombardimet, Perëndimi pretendon se ushtria ruse është dobësuar

Forcat ruse vijojnë bombardimet në lindje të Ukrainës, të përqendruara në rajonin e Donbasit. Por, sipas inteligjencës ushtarake britanike, Moska me gjasa ka humbur 1/3...

Rusia ka humbur 1/3 e trupave nga nisja e luftës, sipas inteligjencës britanike

Rusia mund të ketë humbur 1/3 e forcave tokësore që nga nisja e pushtimin e saj në Ukrainë, ka thënë Ministria...

Çfarë pritet të ndodhë më 9 Maj, ditën e shënuar për rusët?

9 Maji, i njohur si "Dita e Fitores", për rusët përkujton humbjen e nazistëve në 1945. Ajo shënohet nga një paradë ushtarake...

Si po përdoren delfinët nga ushtria ruse në Detin e Zi?

Mund të tingëllojë si skenari i një filmi aksion ama stërvitja e kafshëve për qëllime ushtarake ka një histori të gjatë...