ushtria ruse

Ukraina: Njësi të ushtrisë ruse po vendosën në Bjellorusi

Ushtria e Ukrainës ka njoftuar se disa njësi të forcave të armatosura të republikës së Bjellorusisë vazhdojnë misionet e tyre në...

Putin prezanton prioritetet: Ushtria ruse, baza dhe raketa të reja

Më shumë përgatitje ushtarake, më shumë armatime moderne dhe një buxhet i pakufizuar për luftën në Ukrainë. Janë këto synimet e bëra...

VIDEO| Tensione brenda ushtrisë ruse, rekrutët rebelohen ndaj komandantëve

Komandantët rusë u përballën me fyerje dhe kërcënime ndërkohë që përpiqeshin të kontrollonin ushtarët e sapomobilizuar në rajonin rus të Tatarstanit. Në...

100 ditë luftë në Ukrainë, Putin shkarkon 5 gjeneralë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka shkarkuar këtë javë 5 gjeneralë nisur nga vështirësitë të Moska po has në pushtimin e Ukrainës. Ggazeta...

Mbretëria e Bashkuar: Qyteti i Kreminës nën kontroll nga forcat ruse

Ministria e Mbrojtjes në Mbretërinë e Bashkuar deklaroi se qyteti i Kreminës në rajonin e Luhanskut është nën kontrollin e ushtrisë...

Rusët në pozicione mbrojtëse në Kiev, nuk avancojnë

Raportohet se trupat ruse po marrin pozicione mbrojtëse jashtë Kievit në vend që të avancojnë. Bombardimet e herëpashershme po godasin zonat...

Banorët e Mariupol-it dërgohen me forcë në Rusi, pretendojnë autoritetet lokale

Zyrtarët e qytetit Mariupolit akuzojnë forcat ruse se kanë transportuar mijëra vendas përtej kufirit javën e kaluar, kundër vullnetit të tyre. Një...

Ushtria ruse pësoi humbjet më të mëdha ndër dekada, thotë Zelensky

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka publikuar një video të re të shtunën ku deklaron se ushtria ruse ka pësuar humbjet më...

Ukraina akuzon Rusinë për rrëmbimin e kryebashkiakut

Ministria e Jashtme e Ukrainës ka akuzuar Rusinë për rrëmbimin e kryebashkiakut të Melitopolit. Ata pretendojnë se trupat ruse kanë marrë peng...

Ushtria ruse zgjeron sulmet, bombardohen qytete të tjera në Ukrainë

Ushtria ruse sulmon të tjera qytete të Ukrainës duke shtrirë më tej aksionin e saj. Dnipro dhe Lutsk janë dy zonat që...

Raportohet për zjarr në centralin bërthamor Zaporizhzhya

Kryetari bashkisë Energodar, Dmitry Orlov, ka njoftuar mbrëmjen e së enjtes, se si pasojë e granatimeve ka rënë zjarr në centralin...

Ushtria ruse sulmon qytetin Kherson

Autoritetet ukrainase njoftuan se trupat ruse kanë sulmuar qytetin Kherson. “Sipas dëshmitarëve, armiku po përparon nga aeroporti drejt autostradës Nikolaev dhe një...

Ushtria ukrainase zmbraps forcat ruse që vinin nga veriu

Shefi ushtarak i Ukrainës, Valerii Zaluzhnyi tha të premten se ushtria e vendit po i rezistonte me sukses forcave ruse që...