vaksina

Misteri i vaksinës për linë e majmunëve, nga se është prodhuar?

Vaksina që përdoret për parandalimin e lisë së majmunëve është krijuar nga një virus i humbur që askush nuk ka mundur...

Frika nga lija e majmunit, kompania gjermano-daneze rrit prodhimin e vaksinës

Prodhuesi i vetëm në botë i vaksinës kundër lisë së majmunit, kompania gjermano-daneze “Bavarian-Nordic” po intensifikon prodhimin e saj për të...

BE-ja blen vaksinat për linë e majmunit

Me pandeminë e COVID-19 nën kontroll, i gjithë Bashkimi Evropian i ka kthyer sytë tek mbrojtja nga lija e majmunit, me...

BE pritet të blejë 110 mijë doza vaksinash për linë e majmunëve

Komisioni Evropian planifikon të nënshkruajë një kontratë për mbi 110,000 doza vaksinash për të luftuar shpërthimin e vazhdueshëm të lisë së...

BE në bisedime për blerjen e vaksinës kundër lisë së majmunëve

Bashkimi Europian po punon për një marrëveshje të përbashkët blerjeje për vaksinat kundër lisë së majmunit, pasi rastet e sëmundjes virale,...

SHBA i ofroi vaksina anti-COVID Koresë së Veriut, Biden: S’kemi marrë përgjigje

Presidenti amerikan Joe Biden deklaroi se SHBA i ka ofruar Koresë së Veriut vaksina kundër koronavirusit, për shkak të shpërthimit të...

Koreja e Veriut konfirmon vdekjen e parë nga COVID-19

Koreja e Veriut ka konfirmuar vdekjen e parë nga COVID-19, ndërsa mediat shtetërore raportojnë se mijëra njerëz tjerë janë duke u...

Danimarka do të asgjesojë mbi 1 milion vaksina anti-COVID

Danimarka do të asgjesojë 1,1 milion vaksina kundër koronavirusit. Lajmi u bë i ditur nga autoritetet shëndetësore në vend, të cilët...

79 të infektuar, asnjë humbje jete nga COVID-19 në Shqipëri

Nga 1 240 testime në 24 orë, 79 qytetarë rezultuan të infektuar me COVID-19 në Shqipëri. Asnjë qytetar nuk ka humbur jetën nga...

Pandemia nuk është zhdukur, doza e katërt në Angli, Austria rikthen maskat

Rreth gjashtë muaj pasi Anglia filloi fushatën e saj të vaksinimit përforcues kundër COVID, një dozë shtesë tashmë është e disponueshme. Qytetarët...

Skadenca e shpejtë e AstraZeneca, problem për vendet e varfra

Afati i shkurtër i ruajtjes së vaksinës AstraZeneca po e bën gjithnjë e më të vështirë shpërndarjen e vaksinës në vendet...

2 të vdekur dhe 770 raste me COVID-19 në Kosovë

Dy viktima dhe 770 raste të reja të infektimeve me coronavirus janë regjistruar në Kosovë, njofton Ministria e Shëndetësisë. Rastet e reja...

4 të vdekur dhe 717 raste të reja me COVID në Kosovë

Katër persona humbën jetën nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa u konfirmuan edhe 717 raste të reja me...

2 të vdekur dhe 931 raste të reja me COVID-19

Dy persona humbën jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend, ndërsa janë konfirmuar 931 raste të reja me...

2.390 raste të reja me COVID në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë konfirmuar 2.390 raste të reja me COVID-19, ndërsa asnjë person nuk ka humbur...

Moderna teston vaksinën për Omicron

Kompania amerikane e bioteknologjisë Moderna bëri të ditur se ka filluar provat klinike për dozë përforcuese të vaksinës, e krijuar për...