vaksina

Brazili heton falsifikimet për vaksinat, bastiset shtëpia e ish-presidentit

Policia në Brazil ka bastisur shtëpinë e ish-presidentit Jair Bolsonaro në kryeqytetin brazilian, Brasilia. Bastisja është pjesë e një hetimi ndaj një...

Vaksina kundër kancerit brenda 2030, funksionale edhe për sëmundje të tjera

Mund të mbërrijnë brenda vitit 2030 vaksinat e para në botë kundër kancerit, sëmundjeve kardiovaskulare dhe atyre të lidhura me imunitetin. Njoftimi...

4500 vajza vaksinohen kundër kancerit, mjekja: Ka ende prindër që shtyjnë vaksinën

Vaksina HPV që mbron gratë dhe vajzat nga kanceri i qafës së mitrës vijon të aplikohet në të gjitha qendrat shëndetësore...

Vaksina e alergjisë, a duhet ta bëjmë tani në pranverë? Mjekja saktëson

Mjekja alergologe Alkerta Ibranji tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se vaksina e alergjisë ka kohë të...

Vaksina kundër kancerit në qafën e mitrës, 2355 vajza janë imunizuar

Në vendin tonë çdo vit regjistrohen 130 raste të reja me kancer në qafën e mitrës. Mjekët thonë se këtë vaksinë...

Vaksinimi kundër gripit, 270 mijë doza, e kombinuar me vaksinën kundër COVID-19

Në javën e fundit të tetorit ka nisur vaksinimi kundër gripit stinor. Mosha e tretë është kategoria më e riskuar e...

Austriakët vaksinohen me dozën e gabuar, u ngatërrua etiketa

Një etiketë e gabuar te vaksinat në një spital në Austri ka ngatërruar mjekët të cilët kanë injektuar doza të papërshtatshme...

Pfizer pret 34 miliardë dollarë të ardhura nga vaksina kundër COVID-19

Gjigandi farmaceutik amerikan Pfizer raportoi një rënie në të ardhurat e tremujorit të tretë, mes një rënie të shitjeve të vaksinës...

Themeluesit e ‘BioNTech’: Vaksina kundër kancerit e mundur deri në vitin 2030 

Vaksinat kundër kancerit mund të bëhen deri në vitin 2030, duke gjykuar nga fjalët e bashkëthemeluesve të kompanisë farmaceutike gjermane BioNTech,...

Vaksina e parë kundër kancerit mund të jetë gati pas disa muajsh

Shkencëtarët po punojnë për një vaksinë kundër kancerit, e cila do të personalizohet për pacientët. Ilaçi i ri do të përdoret për...

Mjekja Dollenberg: Në Shqipëri nuk mungon skepticizmi për vaksinat

Mjekja Aurora Dollenberg tha në një intervistë për Euronews Albania se Gjermania nuk ka skepticizëm të theksuar sa i takon vaksinave...

EMA miraton vaksinën e modifikuar për Omicron

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka rekomanduar autorizimin e një doze të modifikuar të vaksinës kundër coronavirusit të kompanisë Pfizer-BioNTech. Kjo dozë...

Në Kosovë aprovohet doza e katërt e vaksinës për disa kategori

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka miratuar vendimin për lejimin e dhënies së dozës së katërt të vaksinës kundër COVID-19 për...

Dy prodhues presin miratimin për vaksinat e reja anti-COVID 

Pfizer dhe Moderna kanë zhvilluar tashmë një vaksinë të modifikuar kundër COVID-19 që përmban një lloj mikron të virusit. Procedura e miratimit...

Misteri i vaksinës për linë e majmunëve, nga se është prodhuar?

Vaksina që përdoret për parandalimin e lisë së majmunëve është krijuar nga një virus i humbur që askush nuk ka mundur...

Frika nga lija e majmunit, kompania gjermano-daneze rrit prodhimin e vaksinës

Prodhuesi i vetëm në botë i vaksinës kundër lisë së majmunit, kompania gjermano-daneze “Bavarian-Nordic” po intensifikon prodhimin e saj për të...