vaksine

Vaksina e re kundër COVID, KE dritë të gjelbër variantit të prodhuar nga “Pfizer”

Komisioni Evropian i ka dhënë dritën e gjelbër variantit të ri të vaksinës anti-COVID, të prodhuar nga kompanitë partnere “Pfizer” dhe...

Shqipëria merr 2000 doza vaksinë HPV, mbron gratë nga kanceri i qafës së mitrës

2 mijë doza të tjera të vaksinës ndaj human papilloma virusit, e cila mbron nga kanceri në qafën e mitrës kanë...

Vendeve afrikane u mungon qasja në vaksinën kundër kolerës

Agjencia e shëndetit publik e Afrikës thotë se vendet me shpërthime vdekjeprurëse të kolerës në kontinent nuk kanë qasje të menjëhershme...

Kita Sallabanda: Po punohet për kapsulën që do të zëvendësojë vaksinën e COVID-it

Mjeku Kita Sallabanda deklaroi se aktualisht, po punohet për një kapsulë që do të zëvendësojë vaksinën kundër COVID-19. Në emisionin "Good Morning...

Mjeku: Shqiptarët refuzojnë të bëjnë vaksinën e gripit

Mjeku i familjes, Besar Hysi thotë se qytetarët refuzojnë që të bëjnë vaksinën e gripit, për shkak të frikës që kanë...

BE miraton dozën përforcuese anti-COVID nga kompania franceze Sanofi

Kompania franceze Sanofi njoftoi se ka marrë miratimin e Bashkimit Evropian për dozën e saj përforcuese të vaksinës kundër Covid-it, e...

Kina miraton vaksinën e parë anti-COVID nga hundët

Vaksina e parë nga hundët për COVID-19 është miratuar në Kinë. Kompania kineze CanSino Biologics Inc tha të dielën se versioni i...

Britania miraton dozën përforcuese kundër COVID 

Organi rregullator i shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar ka miratuar përdorimin e një doze përforcuese bivalente të vaksinës kundër COVID për...

Në dimër mund të kemi variant të ri të COVID-it, paralajmëron EMA

Agjencia e Barnave të Bashkimit Evropian (EMA) tha se një variant i ri i COVID-19 mund të shfaqet këtë dimër. Sipas kësaj...

SHBA, miratohet vaksina përforcuese edhe për Omicron

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi të mërkurën përdorimin e vaksinave përforcuese të modifikuara kundër COVID-19 nga kompanitë "Moderna"...

Rastet me linë e majmunëve u rritën me 20% në javën e fundit, sipas OBSH-së

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, lija e majmunëve vazhdon të përhapet në të gjithë globin me rastet që janë rritur me...

Mbretëria e Bashkuar bëhet vendi i parë që miraton vaksinën për Omicron

Mbretëria e Bashkuar është bërë vendi i parë që autorizoi një vaksinë COVID-19 të përshtatur me variantin Omicron, duke nisur një...

KE miraton për përdorim vaksinën kundër lisë së majmunëve

  Komisioni Europian miratoi vaksinën kundër lisë së majmunëve, në një kohë që vetëm dy ditë më parë  Organizata Botërore e Shëndetësisë...

BE rekomandon dozën e dytë të vaksinës anti-COVID për personat mbi 60 vjeç

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) dhe Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) rekomandojnë kryerjen e dozave të dyta...

Shtetet e BE-së që kanë marrë doza vaksinash kundër lisë së majmunëve

Komisioni Evropian deklaroi se deri më tani, janë dorëzuar 13,600 doza vaksinash kundër lisë së majmunëve në vendet anëtare të BE-së. Spanja...

Shtohen rastet me COVID-19, të pavaksinuarit përcjellës së virusit

Shumë prej nesh menduam se do të kemi një verë të qetë, duke ju rikthyer normalitetit. Por rastet me COVID 19,...