vaksine

Shtohen rastet me COVID-19, të pavaksinuarit përcjellës së virusit

Shumë prej nesh menduam se do të kemi një verë të qetë, duke ju rikthyer normalitetit. Por rastet me COVID 19,...

Dollenberg: Doza e katërt e vaksinës mund të parandalojë një valë të re

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka paralajmëruar se shumë shpejt do të nisë aplikimi i dozës së katërt të vaksinës anti-COVID. Kjo...

Nis vaksinimi kundër COVID i fëmijëve nën 5 vjeç në SHBA

Vaksinimet kundër Covid-19 për fëmijët nën 5 vjeç kanë filluar të martën në të gjithë Shtetet e Bashkuara, duke shënuar një...

Paraliza faciale e Justin Bieber e shkaktuar nga vaksinimi anti-COVID?

Këngëtari i muzikës pop Justin Bieber vuan nga sindroma ‘Ramsay Hunt’, e cila e ka detyruar të anulojë një sërë koncertesh. Kjo...

Tomini: Vaksina kundër lisë së majmunëve është përdorur para vitit 1981

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Eugena Tomini deklaroi se para vitit 1981 është përdorur një vaksinë, e cila asokohe shërbente...

Lija e majmunit, ISHP rekomandon vaksinë për kontaktet e afërta

Komiteti i Ekspertëve të Imunizimit ka rekomanduar vaksinën e lisë për kontaktet e afërt dhe personelin shëndetësor, në rast të shfaqjes...

Gjermania miraton mandatin e vaksinës për punonjësit e shëndetësisë

Gjykata e Lartë e Gjermanisë ka miratuar një mandat për punonjësit e shëndetësisë që të vaksinohen kundër COVID-19. Gjykata Kushtetuese Federale njoftoi...

Pasojat e COVID-19 tek fëmijët që zgjasin deri në 1 vit

Dhimbje koke ose kriza dhe temperaturë janë disa nga pasojat që lë te fëmijët “long-covid”, i njohur ndryshe si COVID-19 i...

Doza e katërt nuk duhet të kryhet me të njëjtën vaksinë, thotë Alimehmeti

Epidemiologu Ilir Alimehmeti thotë se doza e katërt kundër koronavirusit nuk duhet të aplikohet me të njëjtën vaksinë. Për emisionin "Mirëmëngjes" në...

Danimarka vendi i parë në botë që ndalon programin e vaksinimit anti-COVID

Danimarka është bërë vendi i parë në botë që ndalon programin e vaksinimit anti-COVID pasi autoritetet shëndetësore atje thanë se pandemia...

BE: Herët për të menduar dozën e katërt të vaksinës anti-COVID

Një dozë e katërt e vaksinës anti-COVID nuk duhet marrë ende në konsideratë. Ky është konkluzioni i zyrtarëve evropianë të shëndetësisë, të...

Në prill të dhënat e para për vaksinën kundër Omicron

Të dhënat e para për vaksinën kundër variantit Omicron të COVID-19 do të dalin në prill. Kështu njoftoi të enjten Agjencia Evropiane...

Evropa lehtëson masat kundër pandemisë

Në disa shtete evropiane kanë nisur të lehtësohen masat kufizuese kundër COVID, duke iu rikthyer me ngadalë normalitetit të para pandemisë. Në...

Greqia lehtëson masat për udhëtarët

Greqia lejon hyrjen në vend të udhëtarëve vetëm me certifikatë vaksinimi kundër COVID, pa nevojën e një testi negativ shoqërues, nga...

Pfizer drejt prodhimit të vaksinës kundër Omicron

Pfizer dhe BioNTech po punojnë për një vaksinë efektive kundër variantit Omicron të COVID-19. Omicron ka rezistencë më të lartë se variantet...

Kosova ashpërson masat kundër COVID-19

Kosova ka vendosur masa të reja kundër COVID të premten, për shkak të shtimit të rasteve të reja. Masat do të jenë...