vaksinim

Pensionistja që vaksinon qentë e rrugës: S’më del pensioni, më ndihmojnë fëmijët

Afërdita Halili, pensioniste, tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se për të vaksinuar qentë e rrugës,...

20 prilli, Dita Botërore e Vaksinimit të Kafshëve

Vaksinimi i kafshëve duhet të jetë një detyrim për të gjithë ata që i mbajnë në shtëpi. Vaksinimi është jo vetëm një mënyrë për të mbajtur...

​UNICEF: 67 milionë fëmijë nuk u vaksinuan gjatë pandemisë

Të paktën 67 milionë fëmijë humbën plotësisht ose pjesërisht vaksinat midis viteve 2019 dhe 2021 për shkak të bllokimeve dhe ndërprerjeve...

Rama: Shqipëria vendi i 2 në rajon për shkallën e lartë të vaksinimit për fëmijët

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një statistikë ku vendi ynë renditet si vendi i dytë në rajon për shkallën e lartë...

Holanda do të asgjësojë 29 mijë pula për të parandaluar gripin e shpendëve

Autoritetet në Holandë do të asgjësojnë 29 mijë pula ferme në veri të shtetit, pas identifikimit të një varianti të rrallë...

Nga sot nis vaksinimi kundër gripit sezonal në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë rikujton qytetarët se vaksinat kundër gripit sezonal kanë arritur në Kosovë dhe duke filluar nga dita e sotme...

Nis vaksinimi kundër gripit

270 mijë doza vaksine anti-grip kanë mbërritur, ndërsa rastet e para janë konfirmuar. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu lajmëroi se nga nëntori...

Ulja e infektimeve me COVID, bie interesi i qytetarëve për t’u vaksinuar

Me rënien e infektimeve nga virusi COVID-19 në vendin tonë interesi i qytetarëve për t’u vaksinuar ka rënë. “E kam kaluar një...

A përfundoi pandemia? Pëllumb Pipero: Personat që kanë nevojë për dozën shtesë

Tre doza vaksine janë të mjaftueshme për të pasur një imunitet të mirë. Kështu deklaroi për Euronews Albania, mjeku Pëllumb Pipero. Ai...

Lija e majmunëve, OBSH: Të vaksinohen personat me rrezik të lartë ekspozimi

Organizata Botërore e Shëndetësisë po rekomandon vaksinime të targetuara në vend që të organizojë një program masiv në luftën për të...

Asnjë humbje jete nga COVID, mbi 1500 infektime

Nga 3211 testime në 24 orë, 1502 persona rezultuan të infektuar me COVID-19. Asnjë person nuk ka humbur jetën, ndërsa janë shëruar...

Kundër vaksinimit, mjeku: Kush infektohet me linë e majmunit shërohet vetë

Mjeku Ilir Alimehmeti qëndroi kundër vendimit për të nisur vaksinimin kundër lisë së majmunit. “Kapacitetet i kemi për ta gjetur, por është...

Rreth 60% e popullsisë në Shqipëri e pavaksinuar kundër COVID-19

Tetë bashki në Shqipëri kanë afro 60% të popullsisë të pavaksinuar. Ekspertët e Institutit të Shëndetit publik thonë se shumica e...

1 viktimë dhe 40 raste të reja me COVID

Një person ka humbur jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend, ndërsa janë konfirmuar 40 raste të reja...

69 raste të reja me COVID në Kosovë

Në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 69 raste të reja me COVID-19, ndërsa asnjë person nuk ka humbur...

Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja me COVID-19

Pesë persona kanë humbur jetën nga COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri, ndërsa janë konfirmuar 36 raste të reja...