varesi

Psikiatrja: Kokaina shkakton varësi edhe me 1 përdorim të vetëm

Brazili, konsumatori i dytë më i madh në botë i kokainës, ka njoftuar zhvillimin e një trajtimi të ri inovativ për...

Pas vizitës në Presidencë, Rama takim me krerët e institucioneve në varësi

Pas takimit rreth 50 minuta që pati mëngjesin e kësaj të premteje me Presidentin Bajram Begaj, kryeministri Rama po zhvillon aktualisht...

Rikthimi i basteve, psikologia: Si varësia nga droga, rrezikohen moshat 10-18 vjeç

Psikologia Adelina Pjetra thotë se mundësia për rikthimin e lojërave të fatit online mund të rezultojë me rrezik për moshat e...

Telharaj: Bastet online krijojnë 10 herë më shumë varësi

Drejtuesi i Këshillit Shqiptar për problemet e lojërave të fatit, Henri Telharaj thotë se bastet online, krijojnë 10 herë më shumë...

Shkëputja nga gazi rus, BE-ja nis planin për të reduktuar varësinë nga Moska

27 anëtarët e Bashkimit Evropian janë në hapat fillestare  të marrëveshjes  për të ulur përdorimin e gazit natyror me 15 për...

Pirja vetëm në rini lidhet me alkoolizmin në mesin e viteve ’30

Pirja e vetme gjatë adoleshencës dhe moshës madhore mund të rrisë fuqishëm rrezikun për abuzim me alkoolin më vonë në jetë, veçanërisht nëse...

Japonia njofton për shkëputje graduale nga nafta ruse

Japonia po planifikon të reduktojë varësinë e saj nga importet e naftës nga Rusia. Ministri japonez i Tregtisë dhe Industrisë, Koichi Hagiuda...