Varhelyi

Varhelyi: Dënojmë sulmet ndaj EULEX-it në Veri

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi reagoi pas sulmeve në veri të Kosovës duke theksuar se i dënojnë sulmet ndaj...

Varhelyi i prerë me Osmanin: Kosova dhe Serbia të zbatojnë të gjitha marrëveshjet

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi ka zhvilluar sot një konferencë për shtyp me Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmanin. Ai...

Varhelyi: BE-ja vlerëson rreshtimim e Kosovës kundër Rusisë

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, gjatë vizitës së tij në Kosovë të enjten tha se porosia...

Varheleyi vizion sot Kosovën, zbardhet axhenda e takimeve

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, është sot në Kosovë në një vizitë zyrtare. Takimin e parë...

Varhelyi viziton Kosovën, takime me Kurtin, Osmanin dhe liderët e opozitës

Komisioneri Evropian për Zgjerim, Olivier Varhelyi, do të vizitojë Kosovën më 25 maj, ndërsa pritet të takohet me krerët shtetërorë, si dhe...

Varhelyi për Asocacionin: Të zbatohen pa kushte të gjitha obligimet e dialogut

Draft-propozimi i Ekipit Menaxhues, duhet të jetë pikënisje në diskutimet për themelim të Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Këtë ka...

“Kolegji europian së shpejti në Shqipëri”, Varhelyi: Na duhet vetëm një vend i bukur

Komisioneri europian Oliver Varhelyi tha se së shpejti Kolegji i Europës do të jetë në Shqipëri. Gjatë fjalës së tij në konferencën...

“1 mld euro për energjinë”, Varhelyi: Lehtësitë duhet të ndihen te njerëzit

Komisioneri europian Oliver Varhelyi tha në konferencë e përbashkët pas mbledhjes së Stabilizim Asociimit që u zhvillua në Tiranë se BE do të jetë...

“2022-shi vit i suksesshëm”, Varhelyi: Kërkojmë më shumë

Komisioneri europian Oliver Varhelyi tha se dëshirojnë që Shqipëria të jetë pjesë e Bashkimit Europian sa më shpejtë. Gjatë fjalës së tij...

Borrell dhe Varhelyi në Tiranë, nis takimi i Stabilizim Asociimit

Sot në Tiranë po zhvillohet takimi i radhës i Këshillit të Stabilizim Asociimit mes BE-së dhe Shqipërisë. Në kuadër të këtij takimi...

Borrell dhe Varhelyi në Tiranë, Euronews Albania zbulon dokumentin me rekomandimet

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Joseph Borrell, do të vizitojë nesër Shqipërinë. Gjatë këtyre vizitave,...

“Edhe sa idiotë kanë mbetur”, Olivér Várhelyi rebelohet ndaj eurodeputetëve

Zemërimi ka përfshirë Parlamentin Evropian pasi komisioneri për Zgjerimin i ka cilësuar ligjvënësit si “idiotë”, teksa kujtonte se mikrofoni i tij...

Marrëveshja e Portit të Durrësit, Varhelyi i përgjigjet opozitës

Komisioneri Várhelyi i është përgjigjur me një letër kryetarit të Grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj në lidhje me Portin...

Lajçak dhe Varhelyi diskutuan për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës 

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, ka folur sot me Komisionerin Evropian...

Varhelyi do të vizitojë Serbinë të martën dhe të mërkurën 

Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi, javën e ardhshme do të vizitojë Serbinë dhe Bosnje-Hercegovinën, bëhet e ditur në faqen e...

Varhelyi: Serbia partner i rëndësishëm për t’u lidhur me qëndrimet e BE-së

Komisioneri për Zgjerim Oliver Varhelyi tha sot në Parlamentin Evropian se Serbia është një partner i rëndësishëm ekonomikisht dhe politik i...