vatikan

Biden dhe i dërguari i Vatikanit takohen për të diskutuar për luftën në Ukrainë

Presidenti amerikan, Joe Biden, do të takohet me të dërguarin e Papa Françeskut në kuadër të nismave paqësore dhe humanitare të...

Frikë në Vatikan, automjeti kalon hyrjen, hapin zjarr rojet zvicerane

Një makinë e drejtuar nga një person me probleme mendore vërshoi ndaj një prej hyrjeve të Vatikanit gjatë orëve të natës. Për...

Delegacioni i Vatikanit në Shqipëri, vizitë në Muzeun e Dëshmisë dhe Kujtesës

Delegacioni i Atit të shenjtë Papa Françesku i kryesuar nga Kardinali i Firences Xhuzepe Betori shoqëruar nga kardinali ynë Ernest Troshan...

Vatikani meshë për ish-Papa Benediktin

Këtë të shtunë në Vatikan u mbajt një meshë në nder të ish-Papa Benediktit i cili u nda nga jeta më...

‘Krishti u lind’, gjatë meshës Papa dënoi urinë njerëzore për pasuri e pushtet

Papa Françesku ishte mes 7000 besimtarëve që kremtuan të shtunën në mbrëmje  meshën e Krishtlindjes në Bazilikën e Shën Pjetrit. GJatë meshës...

Papa ka firmosur dorëheqjen: Braktis detyrën nëse shëndeti më pengon

Ati i shenjtë, Papa Françesku zbuloi në një intervistë të publikuar të dielën në shtypin spanjoll se, pasi u zgjodh në...

Raporti mbi parandalimin e abuzimit të fëmijëve në kishën katolike del në 2024 

Komisioni i Vatikanit, i cili supozohet të dorëzojë raporte vjetore për parandalimin e abuzimit të fëmijëve në Kishën Katolike, nuk do...

Presidenti francez takon Papa Françeskun në Romë, çfarë diskutuan

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe Papa Françesku u takuan ditën e djeshme, ku besohet se kanë diskutuar luftën në Ukrainë dhe...

Dritan Abazoviç takon Papën: Mali i Zi dhe Vatikani në lidhje mijëravjeçare

Kryeministri i Malit të Zi në mandatin e tij teknik, Dritan Abazoviç, ka takuar kreun e Kishës Katolike Romake, Papa Françeskun,...

Papa Françesku të rinjve: E ardhmja juaj, në rrezik nga pandemia dhe luftërat

Me rastin e Pashkës Katolike, Papa Françesku mbajti të hënën një lutje të ndjekur nga disa mijëra adoleshentë, që shënoi dhe...

Papa dënon masakrën në Buça dhe puth flamurin ukrainas

Papa Françesku dënoi "masakrën në Buça" të shkaktuar nga rusët në Ukrainë, dhe puthi një flamur ukrainas. “Lajmet e fundit nga lufta...

Vizatimi i rrallë i Mikelanxhelos mund të shitet 33 milionë € në ankand

Një vizatim i Mikelanxhelos, i zbuluar në vitin 2019 do të dalë në ankand me çmimin që mund të arrijë deri...