vere

“Sallami të konsumohet 1 herë në 10 ditë”, profesori: Ja çfarë shkakton po u teprua

Profesor Abdyl Sinani, ekspert i industrisë ushqimore tha në “Good Morning Albanians” se gjatë kësaj perudhe e mira është që nëse...

“Futeni bukën në ngrirje pastaj në termusin e plazhit”,-këshillon profesor Sinani

Profesor Abdyl Sinani, ekspert i industrisë ushqimore, ishte këtë të mërkurë i ftuar në “Good Morning Albanians” për të folur për...

Rrezikoni helmimin! Ja ushqimet që nuk duhet t’i konsumoni në plazh

Siguria ushqimore në plazh është shumë e rëndësishme dhe të gjithë duhet të kemi parasysh që të ruajmë në temperaturat e duhura produktet dhe pijet që konsumojmë. Një...

Somelierja: Ja cilat janë gabimet që bëjmë kur pijmë verë

Somelierja e vetme grua në Shqipëri, Entela, na tregoi në Real People, historitë e saj me disa prej personaliteteve më të...

Grip edhe në verë, ISHP: Janë raste sporadike, testimi do të vijojë gjithë vitin

Rreth 9 mijë pacientë të prekur nga viroza të ndryshme paraqiten çdo javë pranë mjekëve të familjes. Specialistët e ISHP pohojnë se...

Toksikologia: Spërkatja e vreshtave, e rrezikshme për rrushin që bëhet raki apo verë

Toksikologia Suela Xhufi deklaroi se spërkatja e vreshtave nga vetë individët, është e rrezikshme, sidomos në ambiente ku nuk ka kontroll. Në...

Gjallërohet ekonomia, në verë rritja e PBB-së 4%, edhe konsumi u shtua në popullatë

Ekonomia e vendit u rrit 4% në periudhën e verës. Turizmi dhe ndërtimi ishin sektorët kryesorë të rritjes së prodhimit të...

Festa e verës dhe gështenjave, promovimi i prodhimeve vendase

Është mbajtur edicioni i 28 i festës së Verës dhe Gështenjave në Pogradec. Në dy netët e fundjavës, pjesëmarrësit në eveniment kanë...

A është përmirësuar apo përkeqësuar turizmi vitet e fundit?

17.8% e shqiptarëve mendojnë se në 3 vitet e fundit turizmi në vendin tonë është përkeqësuar. Të pyetur nga Barometri në...

Mbi 20% e shqiptarëve s’kanë bërë kurrë pushime

20.55% e shqiptarëve që nuk kanë bërë pushime këtë vit nuk kanë bërë asnjëherë pushime. Situata për qytetarët është përkeqësuar më shumë...

Sipërmarrësi rrëfen momentin kur i dhuroi Vuçiçit verën 100% shqiptare

Sipërmarrësi Ervis Mançe i dhuroi një arkë me verë shqiptare presidentit serb Aleksandër Vuçiç në panairin e parë ndërkombëtar të verërave...

Cila nga verërat ka shije më të mirë? Rama përgjigjet nga Beogradi

"E bukura e kësaj bote është që ka shumë shije të ndryshme". Kështu u shpreh kryeministri Edi Rama në Panairin e...

Vuçiç provon verën shqiptare: Po mendoj të vij në Shqipëri për pushime

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se po mendon që të vijë në Shqipëri për pushime. Deklaratën, Vuçiç e dha teksa...

Ndryshimet e klimës favorizojnë prodhimin e verës në Britani

Të ngrohesh nën diellin e verës. Kështu po u ndodh këtyre vreshtave me rrush në Britani, të cilat po piqen me...

6 të vrarë në 2 muaj, atentatet që tronditën vendin këtë verë

6 persona kanë humbur jetën në 4 atentate të ndodhura në vend gjatë 2 muajve të kësaj vere, nga Shkodra në...

Lëkura në verë, çfarë rekomandojnë mjekët?

Fast Check në Euronews Albania u fokusua te kujdesi që duhet të tregojmë ndaj lëkurës në verë. A mjafton vetëm aplikimi i...