veri

Sveçla: Grupet e armatosur me uniformë që u shfaqën në Veri financohen nga Vuçiç

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, deklaroi se janë duke u zhvilluar hetime intensive për grupet e armatosura...

Gërvalla: Nuk i marrim leje Listës Serbe për të vizituar Veriun

Zëvendëskryeministrja, njëherësh shefja e diplomacisë së Kosovës Donika Gërvalla ka deklaruar se nuk është surprizë moszbatimi i marrëveshjes me Serbinë për...

Komandanti i KFOR-it: Tensionet në Veri rrezikojnë të kthehen në dhunë

Komandanti KFOR-it, gjeneralmajor Ferenc Kajari gjatë javës është takuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe Goran Rakiç, kryetar i Partisë...

Lajçak në Mitrovicën e Veriut: Nuk mund të ketë më barrikada

Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, tha se në veri të Kosovës nuk mund të përsëriten...

‘Duhet të mbroni serbët që janë minoritet’, Vuçiç kundër paralajmërimit të KFOR

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç, tha se në dy-tri ditët e ardhshme ai do t’i dërgojë një letër misionit të NATO-s...

Tensionet në veri, KFOR shton kapacitetet

Kreu i misionit të NATO-s në Kosovë, KFOR ka lajmëruar se do të shtojë kapacitetet në veri të Kosovës. Vendimi u bë...

Çeçenët i përgjigjen Vuçiç, mohojnë përfshirjen në aksionet në Veri të Kosovës

Figurat opozitare çeçene, Akhmed Zakaev dhe Dzhambulat Suleimanov kanë mohuar përfshirjen në aksione në Kosovë të grupeve “të caktuara çeçene dhe...

‘Presioni i Vuçiç me stilin Millosheviç do dështojë’, reagon presidenca e Kosovës

Shefi i stafit në kabinetin e Presidencës Blerim Vela ka akuzuar Beogradin zyrtar për presion ndaj qytetarëve të Kosovës në pikat...

KFOR-i shton praninë dhe patrullimet në veri të Kosovës

KFOR-i ka shtuar praninë e tij në venkalimet Jarinje dhe Bërnjak në veri të Kosovës, si dhe patrullimin në zonë. Zyra për...

Kurti: Situata në Veri rrezikonte të përfundonte në konflikt të armatosur

Në komunat veriore të Kosovës, më 31 korrik, pati rrezik për përshkallëzim të situatës në konflikt të armatosur, “për shkak të...

Sulmet në veri të Kosovës duhet të ndalen menjëherë, thotë Shefi i EULEX-it

Shefi i EULEX-it, Lars Gunnar-Wigemark ka deklaruar se sulmet ndaj Policisë së Kosovës në veri janë akte kriminale që duhet të...

Kryeministri Kurti reagon pas sulmit me armë ndaj policisë në veri të Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas sulmit me armë këtë të shtunë ndaj zyrtarëve të Policisë në veri të...

‘Grupet ilegale serbe po përpiqen të pengojnë punën tonë’, Sveçla për sulmin në Veri

Ministri i Brendshëm në Kosovë, Xhelal Sveçla ka reaguar në lidhje me sulmin e së shtunës ndaj zyrtarëve të Policisë në...

Sulmohet me armë policia e Kosovës në Veri

Njësia policore e Stacionit Policor për Mbikëqyrjen e Kufirit (SPMK) Zubin Potok, është sulmuar me armë zjarri në Liqenin e Ujmanit,...

Shoqëria civile serbe bën thirrje për zgjidhje paqësore të krizës në Veri

Përfaqësuesit e shoqërisë civile dhe mediave nga komuniteti serb në Kosovë kanë miratuar një deklaratë të përbashkët në të cilën bëjnë...

‘Jo veprime të pakoordinuara’, BE: Po ndjekim me shqetësim situatën në Veri

Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme, Peter Stano tha sot se Brukseli po ndjek me shqetësim situatën e krijuar...