veriu i kosoves

Analisti Bytyçi: Si ndryshuan 180 gradë deklaratat e ndërkombëtarëve për Kosovën

Analisti Enver Bytyçi ishte këtë të diel në “Review”, në Euronews Albania për të folur rreth situatës së tensinuar në Kosovë....

U arrestuan gjatë përleshjeve në Zveçan, vendoset masa e sigurisë për 2 serbët

Gjykata Themelore në Prishtinë ka bërë të ditur këtë të mërkurë, më 31 maj se është vendosur masa e paraburgimit për...

Reagon PDK: Kurti po rrezikon raportet me SHBA-të, të ndryshojë urgjentisht qasjen

Pas deklaratës së kryeministrit të Kosovës i cili është shprehur se do të mbështesë deri në  fund kryekomunarët e rinj në...

Kurti s’tërhiqet: Përballë kemi ekstremistë, kryetarët në veri kanë mbështetjen tonë

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se kryetarët e zgjedhur nga zgjedhjet e 23 prillit, përkundër pjesmarrjes së ulët në zgjedhje për...

Meloni: Nuk do të tolerojmë sulme të mëtejshme ndaj KFOR

Kryeministrja e Italisë, Georgia Meloni ka reaguar në Twitter për sulmet e bëra nga protestuesit serb në veri të Kosovës, kundrejt...

Situata në veri të Kosovës/ Vuçiç urdhër për gatishmërinë ushtarake

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, sipas mediave serbe ka nënshkruar një urdhër për ngritjen e gatishmërisë së forcave të armatosura të...

Sirena alarmi në veri të Kosovës, qytetarët mblidhen para objekteve komunale

Sirena alarmi u dëgjuan në Mitrovicë të Veriut, mesditën e së premtes, ndërkohë që qytetarët u mblodhën para objekteve komunale në...

Osmani: Kryetarët e komunave të veriut të betohen brenda afateve ligjore

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha këtë të premte se është e rëndësishme që kryetarët e rinj të katër komunave në...

Betimi i 4 kryetarëve në Kosovë, analisti: E pakuptimtë të bëhet jashtë komunave

Analisti Nexhmedin Spahiu tha për Euronews Albania se betimi i kryekomunarëve në veri të  Kosovës do të ishte i pakuptimtë nëse...

Rreth 2 mijë serbë janë larguar nga veriu, gazetari tregon se ç’po ndodh në Kosovë

Gazetari Milaim Zeka tha se rreth 2000 shtetas serbë janë evakuuar nga veriu i Kosovës, pas tensioneve të fundit në kufi. “Gjendja...

Rrugë të bllokuara dhe të shtëna me armë, çfarë po ndodh në veri të Kosovës

Rrugët që të çojnë në pikat kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak vijojnë të jetë të bllokuara nga makina të tonazhit të...

“S’është diskriminim”, Rama komenton qëndrimin e Spanjës mos-njohjen e Kosovës

Kryeministri Edi Rama ka komentuar qëndrimin e qeverisë spanjolle për mos-njohjen e Kosovës si shtet të pavarur. Në konferencën e përbashkët me...

Të shtëna me armë gjatë aksionit të policisë në veri të Kosovës

Gjatë janë aksioni të Doganës dhe Policisë së Kosovës në komunën e Zvecanit, në veri të vendit, ka pasur të shtëna...