veting

KPA konfirmon në detyrë gjyqtarin Gerd Hoxha

Gjyqtari i Gjykatës së Tiranës Gerd Hoxha do jetë pjesë e sistemit të drejtësisë. Kolegji i Posaçëm i Apelimit konfirmoi vendimin e...

Komisioni i Venecias i jep dritën jeshile nisjes së vettingut në Kosovë

Komisioni i Venecias ka dhënë dritën e gjelbër për të filluar me procesin e vettingut dhe për të formalizuar punën për...

Eksperti rrugor sugjeron t’u bëhet ‘veting’ shoferëve

Drejtuesve të mjeteve të transportit publik, taksive, autobuzave dhe fugonave, duhet të rishikohet edhe një herë jetëshkrimi si drejtues mjeti. Kështu tha...

Vetingu bllokon gjykatën, ngec shqyrtimi i çështjeve

Me trupë gjyqësore të përgjysmuar, Gjykata e Durrësit ka pësuar një ngërç në shqyrtimin e çështjeve. Nga 17 gjyqtarë që ka në...

Shkarkohet nga detyra prokurori i Durrësit Arjan Ndoja

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin e Durrësit, Arjan Ndoja. Ndoja pas seancës nënkuptoi se do e ankimojë...

KPA vendos sot për Elisabeta Imerajn

Sot në orën 15:00 pritet vendimi i Kolegjit të Posaçëm të Apelimit për kryeprokuroren e Tiranës, Elisabeta Imeraj. Komisioneri publik kërkon shkarkimin...

191 prokurorë dhe gjyqtarë u shkarkuan nga vetingu në 4 vite

513 vendime ka dhënë shkalla e parë e vetingut për gjyqtarë dhe prokurorë në 4 vite. 199 prokurorë dhe gjyqtarë janë konfirmuar...

KPA prish vendimin e shkallës së parë të vetingut, konfirmon në detyrë Islamajn

Fatri Islamaj, ish-kryetari i Gjykatës së Tiranës është konfirmuar në detyrë nga shkalla e dytë e vetingut. Kolegji i Posaçëm i...

Kryeprokurorja e Tiranës në veting me avokat nga Strasburgu

Kolegji i Posaçëm i Apelimit nisi shqyrtimin e ankimimit të kalimit të vetingut në shkallën e parë nga kryeprokurorja e Tiranës...

Vetingu i politikanëve hapi i parë i dekomunistizimit, thotë Hasimja

Nxjerrja jashtë loje e njerëzve që kanë pasur një rol në kohën e komunizmit është hapi i parë dhe më i...

KPA konfirmon në detyrë kryeprokuroren e Durrësit

Kolegji i Pavarur i Apelimit ka konfirmuar në detyrë drejtuesen e Prokurorisë së Durrësit, Anita Jella. Vendimi i Komisionit të Pavarur të...

Si votuan deputetët për zgjatjen e Vetingut?

Shtyrja e afateve të Vetingut u votua në Kuvend nga 118 deputetë të enjten. Katër deputetë te pranishëm ne sallë abstenuan. Tre prej...

Kuvendi voton me 118 vota zgjatjen e afateve të vetingut

Kuvendi ka votuar me 118 vota pro ndryshimin e kushtetutës për zgjatjen e mandatit të organeve të vetingut. Projektligji nuk ka marrë...

Kryemadhi: PD e shitur, e ndryshoi votën pro vetingut brenda 1 ore

Monika Kryemadhi deklaroi votën e saj abstenuese për zgjatjen e mandatit të organeve të vetingut, ndërsa e cilësoi shqetësuese ndryshimin brenda...

185 gjyqtarë e prokurorë u shkarkuan nga vetingu, 76 dhanë dorëheqjen

Rreth 60% e trupës së gjyqtarëve dhe prokurorëve në Shqipëri i janë nënshtruar vetingut. Në totalin e vendimeve të dhëna nga Komisioni...

SHBA dhe BE mbështesin zgjatjen e Vetingut

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian mbështesin zgjatjen e mandatit për organet e Vetingut në Shqipëri. Këtë e bëri të...