Viktor Orban

Ngrirja e fondeve, Orban akuzon BE-në për ‘hungarofobi’

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, ka akuzuar Brukselin për “hungarofobi”, duke thënë se paragjykimet – në vend të shqetësimeve lidhur me korrupsionin...

Orban: Hungaria do ratifikojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO në 2023

Kryeministri hungarez Viktor Orban tha të enjten se Parlamenti i Hungarisë do të ratifikojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO,...

KE kërcënon Hungarinë/ Unioni, drejt pezullimit të fondeve për vendin anëtar

Komisioni Evropian ka zgjedhur një linjë të ashpër kundër qeverisë së Viktor Orban dhe insiston për një shkurtim masiv prej 20...

Orban: Hungaria humbi 10 miliardë euro për shkak të sanksioneve kundër Rusisë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban thotë se Hungaria ka kumbur 10 miliardë euro për shkak të vendosjes së sanksioneve kundër Rusisë. Sipas tij,...

Orban: Qeveria hungareze do pyesë popullin e saj për sanksionet kundër Rusisë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, deklaroi se qeveria do t'u kërkojë qytetarëve të shprehin mendimin e tyre për sanksionet kundër Rusisë. Gjatë një...

Eurodeputetët kritika të drejtpërdrejta Orban: Hungaria, jo më një shtet demokratik

Hungaria nuk është më një demokraci plotësisht funksionale, ishte ky qëndrimi i deputetëve të  Parlamentit Evropian . Ky shtet sipas tyre  duhet...

‘BE-së i duhet strategji e re’, Orban: Sanksionet kundër Rusisë nuk funksionuan

Bashkimi Evropian ka nevojë për një strategji të re për luftën në Ukrainë pasi sanksionet kundër Rusisë nuk kanë funksionuar. Kështu deklaroi...

Lideri populist Viktor Orban kryeministër për herë të katërt në Hungari

Viktor Orban është betuar sërish si kryeministër i Hungarisë pasi siguroi mandatin e katërt rresht në zgjedhjet e muajit të kaluar,...

Orban kundër BE-së për sanksione të reja ndaj Rusisë

Hungaria nuk mund të mbështesë paketën e re të sanksioneve të Bashkimit Evropian, e cila përfshin një embargo ndaj importeve të...

Rivali i Orban apel BE-së: Zhbllokoni fondet për Hungarinë

Tre javë pasi opozita e bashkuar në Hungari pësoi një humbje shkatërruese përballë kryeministrit Viktor Orban, kryebashkiaku i bastionit kryesor të...

Orban shpërfill BE-në: Do rrisim furnizimet me gaz rus

Një urë për dialog, apo një pengesë për Perëndimin në përballjen me Rusinë lidhur me krizën në Ukrainë? Gjatë vizitës në Moskë,...