Wagner

Xhunga komenton deklaratat e ministrit italian: Wagner do të sulmojë BE me emigrantë

Gazetari Albi Xhunga tha në një intervistë për Euronews Albania se Wagner kërkon të “sulmojë” Bashkimin Evropian me emigrantët. Sipas tij kjo...

Wagner njofton se Prigozhin u varros në Shën Petersburg

Ceremonia mortore për kreun e grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, është mbajtur më 29 gusht, tha grupi mercenaW. Prigozhin vdiq më 23 gusht,...

Putin urdhëron ushtarët e Wagner të nënshkruajnë betimin për besnikëri ndaj Rusisë

Presidenti Putin mbrëmë urdhëroi luftëtarët e Wagner të nënshkruajnë një betim për besnikëri ndaj shtetit rus pas një aksidenti vdekjeprurës të...

“E paralajmërova dy herë Prigozhinin që të kishte kujdes”, flet Lukashenko

Lideri bjellorus Alyaksandr Lukashenko ka thënë të premten se i kishte paralajmëruar mercenarët rusë, Yevgeny Prigozhin dhe Dmitry Utkin, të bënin...

Rusët që luftojnë për Ukrainën thirrje Wagner: Merrni hak, kaloni në anën tonë

Një grup militantësh rusë që luftojnë në krah të Ukrainës u bënë thirrje mercenarëve të Grupit Wagner që të ndërrojnë anën...

Vdekja e Prigozhin, Wagner ka gjasa të mos ekzistojë më

Grupi Wagner "ka të ngjarë të mos ekzistojë më si një strukturë ushtarake paralele pothuajse e pavarur" pas vdekjes së Prigozhin,...

Kryemercenari që sfidoi Putinin, kush është Yevgeny Prigozhin

Yevgeny Prigozhin vjen nga Shën Peterburgu, qyteti i lindjes së Vladimir Putin. Në vitin 1979, në moshë 18-vjeçare, mori dënimin e...

Vdekja e Prigozhin, Wagner kërcënon me një marshim të dytë drejt Moskës

Grupi mercenar Wagner ka reaguar pas lajmeve për vdekjen e kreut të tyre Yevgeny Prigozhin në një aksident më avion në...

Dje në Afrikë, sot humbi jetën në Rusi| Prigozhin dhe deklarata e parë pas rebelimit

Shefi i Wagner-it Yevgeny Prigozhin u shfaq dje në komunikimin e tij të parë përmes një video që nga rebelimi i...

Kreu i Wagner, Prigozhin humb jetën në një aksident me avion në Rusi

Shefi i Wagner, Yevgeny Prigozhin, humbi jetën pasi një avion privat me të cilin ai udhëtonte u rrëzua në Rusi. 7 pasagjerë...

Blinken: Wagner po përfiton nga grushti i shtetit në Niger

Grupi mercenar i Rusisë Wagner po "përfiton" nga paqëndrueshmëria në Niger, i tha BBC-së Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken. Vendi është...

Imazhet satelitore gjurmojnë autokolonat e Wagner në Bjellorusi

Një grup që monitoron aktivitetin ushtarak në Bjellorusi ka raportuar se objektet e vjetra të magazinimit ushtarak në Bjellorusi janë përdorur...

Wagner ndalon rekrutimin e luftëtarëve dhe fokusohet në Afrikë dhe Bjellorusi

Kreu i grupit mercenar Wagner thotë se do të vazhdojë aktivitetet e tij në Afrikë dhe Bjellorusi, por se aktualisht nuk...

Wagner fillon stërvitjen me njësitë e mekanizuara të ushtrisë bjelloruse

Grupi mercenar rus, Wagner, ka filluar t’i stërvitë njësitë e mekanizuara të ushtrisë bjelloruse, njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Bjellorusisë më...

“Putin po pret të marrë hak”- Shefi i CIA-s flet për rebelimin e Prigozhin

Presidenti rus, Vladimir Putin, po përpiqet të fitojë sa më shumë kohë ndërkohë që po përpunom mënyrën se si të sillet...

Mercenarët e grupit Wagner mbërrijnë në Bjellorusi; Polonia përforcon kufirin

Mercenarët e grupit privat rus Wagner gjenden në Bjellorusi, thanë të shtunën zyrtarët ukrainas dhe polakë, një ditë pasi Minsku njoftoi...