Wagner

Wagner trajnon forcat bjelloruse

Minsku tha të premten se mercenarët e grupit rus, Wagner, po shërbejnë si instruktorë ushtarakë për forcat e mbrojtjes territoriale të...

Putin shkrin Wagner, pranon se është takuar me Prigozhin pas kryengritjes

Grupi paraushtarak “Wagner” nuk ekziston më, të paktën nga këndvështrimi juridik. Kështu ka deklaruar presidenti rus Vladimir Putin, i cili në...

“Prigozhin nuk është në Bjellorusi”- Lukashenko zbulon ku ndodhet kreu i Wagner

Vendndodhja e kreut të Wagner Yevgeny Prigozhin ka qenë një mister që nga trazirat e fundit të rebelimit në Rusi. Sipas marrëveshjes...

Deklarata e fortë: Prigozhin nuk është “i sigurt” në Bjellorusi, Putin do hakmerret

Një anëtar i opozitës së Bjellorusisë në mërgim ka thënë se partizanët, aktivistët dhe zyrtarët e rreshtuar me lëvizjen pro-demokratike bjelloruse...

Wagner pezullon rekrutimin e mercenarëve

Grupi famëkeq rus i mercenarëve Wagner, që kreu rebelimin më 23-24 qershor, ka ndaluar të gjithë procesin e rekrutimit. Ky grup njoftoi...

Raporti: Bjellorusia mund të jetë duke ndërtuar kamp ushtarak për grupin Wagner

Imazhet satelitore të analizuara nga agjencia e lajmeve Associated Press, tregojnë atë që dukej të jetë një kamp i sapondërtuar i...

Zelensky: 21 mijë mercenarë të Wagner janë vrarë në Ukrainë

Të paktën 21,000 mercenarë të Wagner janë vrarë duke luftuar në Ukrainë sipas presidentit Volodymyr Zelensky. Udhëheqësi ukrainas tha se kompania private ushtarake...

Putin nis hakmarrjen për revoltën e Wagner, “zhduket” komandanti i dytë i ushtrisë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka nisur hakmarrjen ndaj atyre që kishin dijen apo kishin bashkëpunuar me për rebelimin e Wagner. Një...

Nga vjen emri Wagner! Eksperti i sigurisë shpjegon simbolikën

Eksperti i Sigurisë Dritan Goxhaj tregoi në një intervistë për Euroneës Albania se grupi Wagner në Rusi është krijuar në vitin...

“1 mld dollarë në 1 vit”, Putin: Wagner financohet plotësisht nga Rusia

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë se anëtarët e grupit mercenar Wagner financoheshin plotësisht nga shteti. Sipas Putin, Wagner-it iu dhanë 86.262...

Revolta e Wagner, Putin: Ushtria shpëtoi Rusinë nga një luftë civile

Presidenti rus, Vladimir Putin, tha se personeli ushtarak i përfshirë në luftën kundër rebelimit të shkurtër të grupit mercenar, Wagner, shpëtoi...

Avancon ushtria ukrainase, trupat e Zelenskyt përfitojnë nga vakumi i “Wagner”

Ushtria ukrainase ka deklaruar se ka avancuar nga 600 në 1 mijë metra në anën jugore dhe veriore të Bakhmutit. Ecuria, ndonëse...

Rebelimi i Wagner! Deputeti ukrainas flet ekskluzivisht për Euronews Albania

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko tha në një intervistë për Euronews Albania se nëse kreu i Wagner do të vazhdonte ofensivën e...

Ish-ushtaraku: Wagner eksperiment i Rusisë! Ja cili ka qenë misioni i tij

Denis Deliu, deputet i Partisë Socialiste dhe ish-ushtarak tha në një intervistë  për Euronews Albania se rebelimi i Wagner ishte i...

Wagner mund të drejtojë sulmin nga Bjellorusia, paralajmëron gjenerali britanik

Udhëheqësit e Ukrainës duhet të ruhen nga një sulm i mundshëm i udhëhequr nga Yevgeny Prigozhin i nisur në Kiev nga...

Rebelimi i Wagner, mijëra luftëtarë çeçenë u dërguan për të mbrojtur Moskën

Të paktën 3.000 trupa elitare çeçene zunë pozicione në Moskë për të mbrojtur kryeqytetin rus kundër luftëtarëve Wagner që avanconin, ka...