Wagner

13 ushtarë rusë u vranë në kryengritjen e Wagnerit, pretendojnë mediat pro luftës

Të paktën 13 ushtarë rusë janë vrarë si rezultat i rebelimit të Wagnerit, sipas mediave pro-luftës të Moskës. E përjavshmja patriotike ruse...

Wagner tërhiqet nga qytetet ruse, por çfarë pritet të ndodhë më pas

Trupat Wagner kanë filluar të largohen nga qyteti i Rostov-on-Don, sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve Tass. Katër kamionë kamionë janë larguar,...

Dështimi i rebelimit, Zelensky: Sot bota pa që bosët e Rusisë s’kontrollojnë asgjë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka dhënë një deklaratë mbrëmjen e kësaj të shtune, ku ka komentuar rebelimin e Wagner ndaj...

Zbardhen bisedimet sekrete, kush ëshë personi që bindi Prigozhin të tërhiqej

Udhëheqësi bjellorus, Alexander Lukashenko ka zhvilluar bisedime me kreun e grupit mercenar Wagner, Yevgeny Prigozhin, gjatë të cilave Prigozhin ra dakord...

Prigozhin jep urdhrin, trupat e Wagner ndryshojnë kurs, nuk shkojnë drejt Moskës

Kreu i Wagner ka rënë dakord për të de-eskaluar situatën në Rusi. Përmes një mesazhi audio lëshuar luftëtarëve të tij, Prigozhin kërkoi...

“Do amnistohen po hodhën armët”| Putin ‘josh’ mercenarët e Wagner

Autoritetet ruse kanë ofruar amnisti për mercenarët e Wagner-it që pranojnë të hedhin armët e tyre, tha një ligjvënës nga Duma...

Situata në Rusi, Biden telefonon Sunak, Macron e Scholz. Shtëpia e Bardhë jep detaje

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se presidenti amerikan Joe Biden ka zhvilluar biseda telefonike me disa prej liderve me të rëndësishëm...

Medvedev: Bota në prag të katastrofës nëse Wagner merr armët bërthamore

Ish-presidenti Dmitry Medvedev tha të shtunën se Rusia nuk do të lejojë që një kryengritje e udhëhequr nga shefi mercenar Yevgeny...

Ministria e Punëve të Jashtme Ruse reagon për rebelimin, kërkesa për Perëndimin

Ministria e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse ka reaguar në lidhje me rebelimin e mercenarëve të Wagner të cilët pretendojnë...

Ushtarët e Wagner braktisin misionet në Afrikë e Siri, i bashkohen rebelimit në Rusi

Mediat e huaja raportojnë se ushtarë të Grupit Wagner kanë lënë misionet e tyre të vazhdueshme në Afrikë dhe Siri për...

Publikohet video, Prigozhin ka patur takim me krerët e lartë të ushtrisë ruse

Një video e postuar këtë mëngjes në një kanal Telegram të lidhur me Grupin Wagner tregon udhëheqësin e mercenarëve, Yevgeny Prigozhin,...

Wagner 400 km larg Moskës, guvernatori i Lipetsk konfirmon lëvizjet e mercenarëve

Guvernatori i rajonit të Lipetsk, Igor Artamonov, ka konfirmuar se Wagner po lëviz me pajisjet ushtarake në autostradën që të çon...

VIDEO| Wagner drejt Moskës, hyrja e qytetit blindohet nga kamionë me rërë

Mediat ndërkombëtare kanë publikuar një video që tregon një autokolonë të Wagner me automjete të armatosura që udhëtojnë në autostradën M4,...

BBC publikon pamjet, autokolona e Wagner rrugës drejt Moskës

Ekipi i BBC ka verifikuar një video që tregon një autokolonë të Wagner me automjete të armatosura që udhëtojnë në autostradën...

A po kryhet një grusht shteti në Rusi? Çfarë është “marshimi për drejtësi” i Wagner

Ky është një moment përcaktues në luftën16-mujore të Rusisë në Ukrainë dhe potencialisht një sfidë për kontrollin e pushtetit të Vladimir...

Sfiduesit e Putin| Si është shtrirë ‘Wagner’ nga Ukraina në Lindjen e Mesme e Afrikë

Përgjatë vitit të fundit kemi dëgjuar shumë të flitet për grupin e mercenarëve “Wagner”, lideri i të cilit, Jevgjeni Prigozhin, ka...